Nesli Tükendiği Söylenen Anadolu Parsı Fotokapan Teknolojisi ile Tekrardan Görüldü!

Geçmiş yıllarda ülkemizde yaşanan düzensiz avlamalar nedeniyle neslinin tükendiği söylenen Anadolu Parsı bir kez daha kameralara yakalandı. Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğünce doğal alana yerleştirilen fotokapanlar, Türkiye’nin vahşi kedisini tekrardan görüntüledi.

Türkiye’de nesli tükendiği söylenen vahşi kedi türü Anadolu Parsı, latince adıyla Panthera pardus tulliana, ülkemizde tekrardan ortaya çıktı.

Son yıllarda karşılaşmanın bir mucize haline geldiği yerli yırtıcı, Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü’nün sıkı çabaları sonucu ülkemizde tekrardan görüntülendi.

DKMP tarafından doğal alanlara yerleştirilen fotokapan cihazları, geçmiş yıllarda yasadışı avlanmalar nedeniyle nesli tükenen Anadolu Parsı’nı yaklaşık 4 yıllık bir aradan sonra tekrardan yakalamayı başardı.

İşte geçtiğimiz gün kaydedilen Anadolu’nun gizemli efsanesine ait o benzersiz fotoğraf ?

⬇️

Anadolu Parsı’nı tekrardan net bir şekilde görüntülemeyi başaran DMKP, yerli hayvanın neslinin korunması için çalışmalara başladıklarını açıkladı.

‘Anadolu Parsının Eylem Planı kapsamında hızla veriler toplanmaya başlandı. Farklı üniversitelerden uzmanların görev aldığı TÜBİTAK projesi ile şimdiden geniş alanlara fotokapanlar yerleştirildi. Fotokapanlardan elde edilen veriler Pars eylem planında ve yaban hayatı geliştirme sahalarının yönetim planlarında altlık veri olarak kullanılacak.’

‘Bu kadim topraklar ilelebet onun yurdu olsun diye izlerini sürüyor, işaretlerini takip ediyor ve onu koruyoruz.’

Geçmiş dönemlerde yaşamını Türkiye’de sürdüren Anadolu Parsı, son olarak 1974’ten sonra 45 yıllık bir aranın ardından 25 Ağustos 2019’da görüntülenmişti.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx