Nobel Ekonomi Ödülü ‘kadın’ istihdamına

77 yaşındaki Goldin, kadınların kazancı ve işgücüne katılımına ilişkin ilk kapsamlı çalışmayı ortaya koyması dolayısıyla ödüle laik görüldü. 1999 yılında Harvard Üniversitesi’nin ekonomi bölümünde ilk kadrolu öğretim üyesi olan Goldin, Nobel Ekonomi Ödülü’nü alan üçüncü kadın oldu. İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi’nin başında olan Hans Ellegren, Goldin’in çok şaşırdığını ve çok mutlu olduğunu söyledi.

Nobel Ekonomi Ödülleri Komitesi Başkanı Jakob Svensson, “Kadının çalışma hayatındaki rolünü anlamak toplumlar için önemlidir. Claudia Goldin’in çığır açan araştırması sayesinde artık altta yatan faktörler ve gelecekte hangi engellerle karşılaşılabileceği konusunda çok daha fazla şey biliyoruz” dedi. Komite üyesi Randi Hjalmarsson, bir “dedektif” olarak tanımladığı Goldin’in, “çok sayıda kişinin, tarihçinin veri olmadığını düşünerek araştırmaktan kaçındığı bir konuya” eğildiğini aktardı. Goldin ödül sonrası AFP ajansına yaptığı açıklamada, “Bu ödül sadece benim için çok önemli değil. Bu alanda çalışan ve hala bir çok değişikliğe rağmen neden cinsiyet eşitsizliğinin hala problem olarak kaldığını anlaşama çalışanlar için de çok önemli bir ödül” diye konuştu.

200 yıllık araştırma

Claudia Goldin, 1946 yılında New York’ta doğdu. Lisans eğitimini Cornell Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra, doktora derecesini Gary Becker ve Jacob Mincer gibi önemli ekonomistlerin gözetiminde Chicago Üniversitesi’nden aldı. ABD arşivlerinde 200 yıllık verileri inceleyen Goldin, çalışmasında kadınların küresel işgücü piyasasında oldukça az temsil edildiğini ve çalışan kadınların erkeklerden daha az kazandığını ortaya koydu. Goldin yaptığı araştırmada, kazanç ve istihdam oranlarındaki cinsiyet farklılıklarının zaman içinde nasıl ve neden değiştiğini açıkladı. Amerikan Ekonomi Derneği ve Ulusal Bilimler Akademisi gibi prestijli kuruluşların üyesi olan Goldin, çalışmalarıyla ekonomi alanında büyük bir etki yapmış ve cinsiyet eşitsizliği ve iş piyasasındaki dengesizliklerin giderilmesi için politika önerileri sunan bir lider olarak kabul edilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx