NASA’nın yeni Ay kıyafetini Prada tasarlayacak

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) astronotlarının kıyafetlerini İtalya merkezli lüks moda tasarımcısı Prada’ya emanat etti.

Prada, kıyafetleri tasarlamak için Axiom Space adlı uzay şirketiyle birlikte çalışacak. Axiom Space, insanlı uzay uçuşu hizmetleri ve insanlara uygun uzay altyapısı geliştiriyor.

Axiom Space yaptığı basın açıklamasında Prada’nın projeye malzeme ve üretim konusunda uzmanlık katacağını söyledi.

BBC’ye konuşan bir astronot, Prada’nın tasarım deneyimi nedeniyle kıyafetleri tasarlamaya hazır olduğunu düşündüğünü söyledi.

Prada’nın tasarımları yalnızca Milano’daki podyumlarda değil, aynı zamanda Amerika Kupası yelken yarışması gibi etkinliklerde de kullanıldı.
Beş NASA görevinde yer alan ve dört uzay yürüyüşü gerçekleştiren Profesör Jeffrey Hoffman, “Prada’nın çeşitli kompozit kumaş türleri konusunda hatırı sayılır bir deneyimi var ve aslında yeni uzay kıyafetinin dış katmanlarına önemli katkı yapabilir” ifadelerini kullandı.
Ancak Prof. Hoffman, insanların astronotları bir anda “desenli uzay kıyafetleri içinde görmeyi beklememesi gerektiğini” söyledi.

‘YENİLİKÇİ TEKNOLOJİ VE TASARIMLAR’

Hoffman, kıyafetin doğru vücut sıcaklığını koruması gerektiğini vurguladı ve şöyle devam etti: “Uzay kıyafeti aslında minyatür bir uzay aracı gibi. Kıyafetin basınç ve oksijen sağlaması, sizi makul bir sıcaklıkta tutması gerekiyor.”
Ortak bir basın açıklamasında Axiom ve Prada, “Ay yüzeyinin her zamankinden daha fazla keşfedilmesine” olanak sağlamak için “yenilikçi teknolojiler ve tasarımlar” kullanacaklarını söyledi.
Artemis 3 misyonu, 1972’deki Apollo 17’den bu yana ilk kez bir mürettebatın Ay’a inişi olacak ve mürettebatta Ay’a inen ilk kadın olan Christina Koch bulunacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx