Kolonoskopi Sırasında Kalın Bağırsağında Uğur Böceği Gezinen Adamın Görüntüleri Akıllara Durgunluk Verdi

Bir süredir kabızlık yaşayan 59 yaşındaki Amerikalı adama hastanede rutin kontrol için kolonoskopi yapıldı. Bağırsakların daha yakından incelenmesi için rektuma küçük bir kamera yerleştirilerek yapılan işlemde doktorlar gördükleri karşısında şok oldu. Adamın bağırsaklarında uğur böceği geziniyordu.

Kaynak: https://www.iflscience.com/one-ladybu…

Daha önce de sık sık sağlık konusunda ilginç haberler duymuştuk. Ancak bu biraz daha ürkütücü sayılabilir.

Sonuçta hangimiz bağırsaklarında bir şeylerin yürüdüğünü hayal edebilir?

ABD’de geçtiğimiz yıllarda 59 yaşındaki bir adam uzun süredir devam eden kabızlık ve kanama nedeniyle doktora başvurdu.

Doktorlar durumu anlamak için bağırsakların daha yakından incelenmesi gerektiğini söylediler. Ardından hastaya rektuma küçük bir kameranın yerleştirildiği işlem olan kolonoskopi önerdiler.

Bağırsaklarından şikayetçi her hasta için uygulanan bu rutin kontrol herhangi bir tahriş, hatta belki bir yara veya bir çeşit lezyon araştırması için yapılır. Kimse karşısında bağırsaklarda yürüyen bir uğur böceği çıkacağını düşünmez.

Ancak tam olarak böyle oldu ve doktorlar kamerada bağırsakların içinde oradan oraya yürüyen bir uğur böceği gördüler.

2019’da bilim dünyasını çok eden vaka raporunda şöyle yazıyordu: “Eş hastalığı olmayan 59 yaşındaki bir erkeğin tarama kolonoskopisi sırasında enine kolonda bir uğur böceği bulundu.”

Uğur böceği oraya nasıl geldi, diye merak ediyorsanız sebebi hastaya önceki gece “bir galon polietilen glikol” verilmesi olabilir. Doktorlar bunun kolonoskopiden önce bağırsakları temizlemeye yardımcı olduğunu belirtiyor.

Francis E. Dailey tarafından yazılan ve IFL Science’da yayınlanan yazıya göre “Kolonoskopi hazırlığı, böceğin mide ve üst ince bağırsaktaki sindirim enzimlerinden kaçmasına yardımcı olmuş olabilir” diye belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir