İstanbul’da yeni bir mozaik müzesi açıldı

Açılışta ayrıca, Şerif Hüseyin tarafından çıkarılan isyanda zor şartlar altında 2 yıl 7 ay yönettiği Medine Müdafaası ile tanınan Ömer Fahreddin Türkkan’ın fotoğrafları ve günlüklerinin yer aldığı sergi sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, açılışta yaptığı açıklamada, Kazlıçeşme isminin İstanbul’un fethinde, suya ihtiyacı olan ordudaki askerlere yol gösteren kazlardan geldiğini belirterek, bölgenin fetih sonrası deri işleme ve sanayi bölgesi olarak geliştiğini söyledi.

Müzenin açılacağı yapının, 19. yüzyılda askeri fabrika işçileri için hastane olarak inşa edildiğini belirten Arısoy, “1984’te Zeytinburnu Belediye Başkanlık binası olarak hizmet vermeye başlamış. 2000’li yılların başından itibaren belediyemizin yaptığı yatırımlar, kültür vadisi gibi projelerle, İstanbul’un ve ülkemizin kültür envanterini genişleten bir ihya ve inşa dönemi başladı. İlçemiz başka bir çehreye büründü. Başkan danışmanı ve yardımcısı olarak bu binada çalıştığım 15 yıl boyunca Zeytinburnu’nun dönüşümüne katkı yapmaktan sevinç duydum.” dedi.

Arısoy, belediyenin yeni binasına taşınınca kültürel restorasyon hamlesinin bir parçası olarak bu binanın da restore edildiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Çalışmalar sırasında zeminde mozaikler bulundu ve İstanbul Arkeoloji Müzeleri denetiminde koruma altına alınarak teşhir edilmeye başlandı. Daha sonra bina dışına genişlettiğimiz kazı çalışması, Geç Roma-Erken Bizans dönemine tarihlenen mozaiğin bütününü ortaya çıkardığı gibi bir lahit mezar odası ve bazı iskeletlere ulaşmamızı sağladı.

Sur dışında keşfedilen bu en büyük mozaiği ve diğer buluntuları, İstanbul tarihinin yeni tanıkları olarak Zeytinburnu Mozaik Müzesi adı altında sergilemeye karar verdik. İstanbul’a bir müze daha kazandıracağımız için heyecanlıyız. Müzemizin İstanbul’un kültür turizmi için yeni bir soluk olacağına inanıyoruz.”

Arısoy, Kazlıçeşme Sanat Galerisi’nin bugüne kadar 12 sergiye ev sahipliği yaptığını vurgulayarak, bugün de Osmanlı’nın son döneminde Medine’yi canı pahasına savunan, cumhuriyetin ilk döneminde devlet hizmetine devam eden Medine Müdafii Fahrettin Paşa’yı anlatan bir sergi açtıklarını söyledi.

Açılışta TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş ve AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe de yer aldı.

Zeytinburnu Mozaik Müzesi hakkında

Kazlıçeşme Sanat Galerisi binasının 2015-2018’deki restorasyon sürecinde keşfedilen mozaiğin ortaya çıkarılmasıyla oluşturuldu.

Geç Roma-Erken Bizans dönemine ait mozaik, İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü’nün yerinde koruma kararıyla üzeri camla kaplandı ve sergilenmeye uygun hale getirildi.

Yapılan kazılarla, İstanbul’da sur dışında bulunan ilk örnek olan mozaiğin yanı sıra mezar odası, lahit ve iskeletler bulundu.

İstanbul’un tarihi için yeni bir tanık olmak üzere, mekan Mozaik Müzesi’ne dönüştürüldü. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx