İsrail’de Başbakan Netanyahu’nun görevden alınması tartışılıyor

AA

Gazze’de bomba sesleri durmuyor..

Gece-gündüz demeden süren saldırılarda çocuk ve kadınlar başta olmak üzere savunmasız olan halk katlediliyor.

Bu süreçte hastanelere de bomba yağıyor. İsrail, hemen her gün Gazze’deki hastanelere saldırarak acı bilançoyu artırıyor.

Gazze’de suçu işleyen İsrail’de gözler ise Netanyahu’ya çevrildi..

İsrail’de Netanyahu’ya baskı var

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, 7 Ekim saldırıları nedeniyle her geçen gün artan eleştirilere maruz kalıyor.

Hem İsrail içinden hem de dünya kamuoyundan, görevi bırakması için Netanyahu’ya baskılar artıyor.

Netanyahu’nun görevden alınması tartışılıyor

İsrail’in Kanal 13 televizyonunun ine göre, Başbakan Netanyahu’nun geleceği, Gazze savaşıyla birlikte Likud Partisinden bakanlar ve milletvekilleri arasında da tartışılmaya başlandı.

Likud üyesi bakanlar ve milletvekillerinin, Netanyahu’dan güvenoyunu çekerek başbakanlıktan düşürmeyi ve yeni bir liderle yola devam etmeyi görüştüğü aktarıldı.

Ayrıca bu konunun muhalefet liderleri tarafından da istişare edilmeye başlanmasının durumun ciddiyetini gösterdiğine işaret edildi.

Likud milletvekillerinin neden böyle bir tutum içine girdiğine de değinilen haberde, Netanyahu’nun partinin başında kalması ve gelecek seçimlerde hezimete uğraması durumunda söz konusu milletvekillerinin birçoğunun artık siyasi sistemin önemli bir parçası olamayacakları öngörüsüyle hareket ettiği kaydedildi.

“Karmaşık siyasi bir adım”

Haberde, dolayısıyla bir grup milletvekilinin Gazze’deki savaşın tamamlanmasının ardından güvenoyunu çekme yönünde adım atma olasılığını incelediği ifade edildi.

Böyle bir durumda hükümete, seçimlerde aday olmayacak, Likud içinden öne çıkan bir ismin başkanlık etmesinin beklendiği aktarılan haberde, Netanyahu’nun bu girişimi engellemek için yeterli zamanı olacağı için bu durum “karmaşık bir siyasi adım” olarak nitelendirildi.

Son anketlere göre, Netanyahu ve partisi güç kaybetti

İsrail’deki son kamuoyu yoklamaları, Netanyahu ve lideri olduğu Likud Partisinin güç kaybettiğini, buna karşılık Ulusal Birlik Partisi ve lideri Benny Gantz’ın yükselişte olduğunu gösteriyor.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx