Hayvan Sahipleri Dikkat! Kanser Görülme Oranı Arttı, Veterinerden Hayati Uyarılar Geldi!

Son yıllarda artan kanser vakalarına değinen Veteriner Hekim Uğur Selin Çelikten, hayvan sahiplerine hayati uyarılarda bulundu.

Hayvanlarda beslenmenin önemini vurgulayan Çelikten, “Kanserin yalnızca insanlarda görülen bir hastalık olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz” dedi.

Çelikten, 2023 yılında özellikle kedi, köpek, tavşan kanser teşhis edilme oranının arttığını söyleyerek sağlıklı beslenme ile ilgili şu bilgileri verdi:

“Son aylarda veteriner kliniğimizi ziyaret eden birçok kişinin odağında hayvan beslemesi ile ilgili sorular vardı. Hayvan beslenmesi nasıl olmalıdır sorusu, insan beslenmesi gibi tartışmalı bir konudur. Kuru mama mı, ev yemeği mi, pişmiş gıda mı, çiğ gıda mı daha iyi? Hasta aileleri bu sorulara net bir cevap isterler. Bu konu hakkında bilimsel çalışmalar hala sürmekte ve bilim insanları tarafından kanıtlanmış net bir cevap hala yoktur. Ancak insan beslenmesi de böyle değil midir? Asla süt ürünü yemeyin, tahıl herkes için zararlıdır diye keskin bir düşünce doğru değildir. Bu tip faydalar veya zararlar bireysel farklılıklar gösterebilir. Hatta tam da bu sebepten eliminasyon diyetleri vardır. Yani diyetten belli gıdaları çıkarıp belli gıdaları ekleyerek neyin hassasiyet yarattığını keşfetmek üzerine… Dolayısıyla hayvan beslenmesinde de kuru mama kötüdür, ev evde hazırlanan yemek iyidir diye keskin çizgilerle konuşmak doğru değildir.”

“Ancak beslenmede dikkat etmemiz gereken unsurlar vardır. Öncelikle kuru mamalar neden güvenli ve sağlıklı bir tercihtir diye buradan başlayalım. Küçük dostunuzun bir günde alması gereken belli bir protein, yağ, karbonhidrat, vitamin, mineral gibi maddeler kompozisyonu vardır. Evde her gün bu kompozisyonu tutturarak yemek pişirmeniz çok zordur. Ayrıca evde verilen proteinler kuru mamanın içindeki gibi hidrolize proteinler veya kalsiyum kaynağı olarak koyduğunuz kemik veya kalsiyum kaynağı hidrolize ve biyolojik yararlanımı yüksek kalsiyum kaynağı değildir.

Fosfor kaynağı için diyete eklediğiniz bir gıdada fosforla birlikte protein ve fazladan enerji de ekleme ihtimaliniz yüksek bu da tüm kompozisyonu değiştirir ve kemik gelişimi ve ortopedik problemlere yol açar. Gıdanın doğal olması zararsız olduğu anlamına gelmez. Ayrıca tek tip beslenme olan sadece tavuk veya sadece ciğer vermek gibi bir beslenme tipi organ yetmezlikleri, kanser, nörolojik hastalıklar ve ortopedik hastalıklar gibi birçok sağlık problemine yol açar.”

“Bununla birlikte bir gıdanın doğal olması zararsız olduğu anlamına gelmez. Doğal olmasına rağmen fazla miktarda alınan gıdalar zehirlenmelere yol açabilir. Kuru mamalar yıllar boyunca ar-ge çalışmaları yapıldıktan sonra en faydalı kaynakları, Biyo yararlanımı en yüksek ve oranları en doğru olacak kompozisyonları oluşturmuşlardır.”

TÜM KURU MAMALAR İYİ DEĞİLDİR!

Mamalarla ilgili uyarılarda bulunan Çelikten, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tüm kuru mamalar iyi demek elbette mümkün değil. Mamanın arkasından kompozisyonunu kontrol etmekte veya kaliteli marka bilinirliği olan sektörde eski bir kuru mama almak beslenmeden doğabilecek riskleri azaltmaktadır. Kuru mama dışında raw food gibi mamalara gelince bu çok yeni bir sektör olduğu için bilimsel araştırmaların devam etmesi bir yana, firmalar bile çok genç ve yeni oldukları için içerik konusunda titizlikle seçilmelidir. Yoksa fosfor kalsiyum oranı doğru, protein, yağ ve karbonhidrat kaynakları yeterli olan ve fazla olmayan, sindirilebilirliği yüksek içeriklerle yapılan bir raw food veya evde hazırlanan öğün tabii ki de dostunuz için uygundur.”

HAYVANLARDA EN ÇOK MEME KANSERİ GÖRÜLÜYOR

“Yurtdışında katıldığım birçok masterclass ve sempozyumlarda edindiğim bilgilere göre son yıllarda dünya genelinde tek tip beslenmenin kansere davetiye çıkardığına dair yaygın bir kanı bulunmakta. İnsanlarda olduğu gibi hayvanlarda da kanserin en önemli nedenlerinin başında genetik faktörler geliyor. Bu sene hayvanlarda en çok meme kanseri vakasıyla karşılaştık. Meme kanserinin yanı sıra kedi ve köpeklerde en çok deri kanseri tespit ettik. Kemik tümörü, kan ve lenf sistemi kanserleri de yaygın. İlerleyen yaşlarda köpeklerde testis tümörü, prostat gibi hastalıklara da rastlanıyor. Burada hastanın kısırlaştırılmış olup olmaması veya ne zaman kısırlaştığı da çok önemli.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir