Gezi Parkı Davasında Cezaların Onanması Üzerine Sosyal Medyadan Tepkiler Çığ Gibi Büyüdü

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Gezi Parkı davasında sanıkların cezalarını onadı. Osman Kavala’ya verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis ve Can Atalay, Tayfun Kahraman, Mine Özerden ve Çiğdem Mater Utku’ya verilen 18’er yıl hapis cezaları onandı. Gezi Parkı sürecinde yaşadıklarını anlatan kullanıcıların tepkileri ise çığ gibi büyüdü.

25 Nisan 2022’de verilen Gezi Parkı davası kararına ilişkin temyiz incelemesinin tamamlanmasının ardından cezalar onandı.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinin verdiği kararın temyiz incelemesini tamamladı. Osman Kavala’ya ‘Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçundan verilen  ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası onandı.

Can Atalay, Tayfun Kahraman, Mine Özerden ve Çiğdem Mater Utku’ya ‘Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım’ suçundan 18 yıl verilen hapis cezası da onandı.

TİP’nin Hatay Milletvekili Can Atalay’a verilen cezası sonrası TİP Hatay’dan Ankara’ya yürüyüş başlatacağını açıkladı.

Atalay ailesinin de katılacağı yürüyüş, Gezi Davasının onanan cezalarına verilen ilk tepki değildi. İstanbul Barosu önünde toplanan avukatlar, Gezi Parkı davasının onanan cezalarına tepki gösterdi.

Ardından sosyal medya paylaşımı yapan yüzlerce kişi Gezi Parkı eylemlerine kendi istekleriyle katıldıklarını, ‘azmettirici’ olmadığını belirtti.

Yapılan paylaşımlarda Osman Kavala, Can Atalay gibi isimlerin kendilerini etkilemediğine dikkat çeken kişiler, kendi istekleri ve vicdanlarıyla gittiklerini belirtti.

??

Başarılı sanatçı Sibel Alaş da bu paylaşıma destek verdi.

Sosyal medyada başlayan bu akımla, Gezi Parkı’na katılan kişiler kendilerini etkileyen hiçbir şey olmadığını, sadece kendi istekleriyle katıldıklarını belirttiler.

??

??

??

??

??

??

??

??

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx