Finlandiya: İsveç’in gelecek ay NATO üyesi olmasını umuyoruz

Son dakika haberi! Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, Oslo’da düzenlenen NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda yaptığı açıklamada, Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğini onaylama sürecinde ilerlemesinin önemli olduğunu söyledi.

Haavisto, önümüzdeki ay Litvanya’nın başkentinde yapılacak NATO zirvesine atıfta bulunarak, “Bunun Vilnius’tan önce gerçekleşebileceğini ve gerçekleşmesi gerektiğini umuyoruz.” dedi.

Haavisto, şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye’deki seçimler sona erdiğine göre, Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğini onaylama sürecine devam etmesi önemlidir. İsveç’in kabul ettiği yeni terör yasası bu süreçte oldukça önem taşıyor. Ukrayna’nın NATO üyesi olması için çok inandırıcı bir yolumuz olmalı.”

İSVEÇ’TE YENİ TERÖRLE MÜCADELE YASASI YÜRÜLÜKTE

İsveç parlamentosunda 3 Mayıs’ta onaylanan anayasa değişikliği kapsamında terörle mücadeleye ilişkin yeni ceza yasası bugün yürürlüğe girdi.Yasa, Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğini onaylamak için başlıca taleplerinden biriydi.

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, parlamentoda onaylandıktan sonra Dagens Nyheter gazetesine konuşmuş ve yasanın, 1 Haziran’da yürürlüğe gireceğini açıklamıştı. Billström, yeni ceza yasası ile Türkiye’nin çekincelerinin karşılanacağını belirtmişti.

Terör örgütü PKK/YPG’nin İsveç’teki faaliyetlerine değinen Billström, “PKK’nın topraklarımızdaki faaliyetleri çok geniş. Türkiye’ye yönelik terör faaliyetlerini finanse etmek için kapsamlı çalışmalar yürütülüyor. Ayrıca uyuşturucu satışı ve İsveç toplumuna zarar veren çeşitli yollarla para toplamak için topraklarımızı üs olarak kullanıyor. Başka bir ülkede terör için kullanmaları, bizim bu faaliyetleri daha az ciddiye almamızı gerektirmez.” ifadelerini kullanmıştı.

YENİ CEZA YASASI NELERİ KAPSIYOR?

Ülkede terör örgütlerine üyeliğin suç kapsamına alınması hedeflenen yasada, terör faaliyetlerine katılan ve terör örgütleriyle işbirliği yapan kişilere 4 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor.

Yasaya göre, terör örgütünü destekleme, güçlendirme veya teşvik etme kastı taşıyan faaliyetlere katılan kişiler, en fazla 4 yıl hapis cezasına çarptırılabilecek.

Ağırlaştırıcı nedenler var ise bu suçların cezası en az 2, en fazla 8 yıl hapis olacak.

Terör örgütü için silah, cephanelik, yanıcı ve patlayıcı madde, ulaşım desteği, örgüte arazi ve mülk kiralama gibi suçlara karışanlara 4 yıla kadar hapis cezası verilebilecek.

Bu suçlarda ağırlaştırıcı nedenler varsa 1,5 yıl ila 7 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor.

Yasa, yetkililere, terör örgütlerini finanse eden ya da başka yollarla destekleyen kişileri gözaltına alma ve yargılama konusunda çok daha geniş yetkiler veriyor.

STOLTENBERG ANKARA’YA GELİYOR

Diğer taraftan, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, yakın gelecekte Ankara’yı ziyaret edeceğini duyurdu. Stoltenberg, bu ziyarette Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İsveç’in NATO üyeliği konusunda görüşme gerçekleştireceğini belirtti.

Stoltenberg, “Bu hafta başında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştüm. İsveç’in katılımı konusunda ilerleme kaydedilmesinin önemini her zaman vurguluyorum. İsveç’in olası katılımını nasıl sağlayabileceğimizi ele alma konusunda yakın gelecekte Ankara’ya da gideceğim.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir