Erdoğan: İstanbul Sözleşmesi, marjinal grupların ve sapkın akımların istismar malzemesi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Marjinal grupların ve sapkın akımların istismar malzemesi haline gelen İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmemizin, kadınların hakları ve onlara yönelik şiddetle mücadeleye en küçük bir olumsuz etkisi olmamıştır. Çünkü mücadelenin asıl somut araçları, 6284 sayılı Kanun başta olmak üzere hukukumuza derç ettiğimiz mevzuat ile zihinlerde gerçekleştirdiğimiz dönüşümdür” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele 2024 Yılı Faaliyet Planı’nı paylaştı.

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Planın titizlikle uygulanmasında devletimizin tüm kurumlarının, sivil toplum kuruluşlarımızın ve milletimizin her bir ferdinin gerekli hassasiyeti göstereceğine yürekten inanıyorum. Biz kadına yönelik şiddetle mücadeleyi, aileyi yüceltme ve güçlendirme mücadelemizin ayrılmaz bir parçası olarak görüyoruz” dedi.

İstanbul Sözleşmesi’ni de hedef alan Erdoğan, “Marjinal grupların ve sapkın akımların istismar malzemesi haline gelen İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmemizin, kadınların hakları ve onlara yönelik şiddetle mücadeleye en küçük bir olumsuz etkisi olmamıştır. Çünkü mücadelenin asıl somut araçları, 6284 sayılı Kanun başta olmak üzere hukukumuza derç ettiğimiz mevzuat ile zihinlerde gerçekleştirdiğimiz dönüşümdür. Gelenek-göreneklerimizin arkasına saklanarak kadınları ezen, onları hor-hakir gören taassupla da kararlı bir mücadele yürüttük” dedi.

İstanbul Sözleşmesi’nden çekilen Türkiye’nin 25 Kasım’ı: En az dört kadını eşleri ve oğulları öldürdü!

İstanbul Sözleşmesi’nden çekilen Türkiye’de, bugün 25 Kasım’da en az dört kadın öldürüldü. Onlardan biri de Pendik’te yaşayan İpek L.’ydi. Eşi Yılmaz L.,  İpek L.’yi 4 çocuğunun gözü önünde silahla vurarak öldürdü. Bodrum’da ise 47 yaşındaki Figen Bezmez‘i oğlu Doğukan D., Çankırı’da da Kezban G.’yi eşi Yakup G. bıçaklayarak öldürdü. Antalya’da da konuşma ve işitme engelli sera işçisi Yaşar Ş., av tüfeğiyle göğsünden vurulmuş olarak bulundu. Yaşar Ş.’nin eşi N.Ş. ve ile bir oğlu gözaltına alındı. 

TIKLAYIN – İstanbul Sözleşmesi’nden çekilen Türkiye’de, 25 Kasım: En az dört kadını eşleri ve oğulları öldürdü; İpek L. 4 çocuğunun gözü önünde öldürüldü 

“Kadını, erkeği, genci ve yaşlısıyla tam bir dayanışma”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şiddetsiz bir Türkiye Yüzyılı” için yürüttükleri çalışmaları kesintisiz bir şekilde sürdürdüklerini söyleyerek, şöyle devam etti:

“Elbette kanunun mahiyetinde ve uygulanmasında sorunlar varsa çözecek, eksikler varsa giderecek, daha da güçlendirilmesi gereken unsurlar varsa gereğini mutlaka yapacağız. Nitekim bu amaçla mevzuatımızı sürekli geliştiriyoruz, yeniliyoruz. Bu çerçevede, 2006 yılında yayımladığımız çocuk ve kadınlara yönelik şiddete ve cinayetlere karşı alınacak tedbirlerle ilgili genelgeyi, bugün yayımladığımız yeni bir genelgeyle güncelledik. Yeni genelgemizle kurduğumuz Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Kurulunun da Türkiye Yüzyılı’na yakışır çalışmalar yürüteceğine inanıyorum. Kadını, erkeği, genci ve yaşlısıyla tam bir dayanışma içinde mücadele ederek, Allah’ın izniyle ‘şiddetsiz bir Türkiye’yi’ inşa edeceğiz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın paylaşımında, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele 2024 Yılı Faaliyet Planı’nın adalete erişim ve mevzuat, politika ve koordinasyon, koruyucu ve önleyici hizmetler, toplumsal farkındalık, veri ve istatistik başlıklarında 5 ana hedefi, 66 alt hedefi ve 218 faaliyet başlığı bulunduğuna ilişkin bilgilendirme de yer aldı.

TIKLAYIN – Erdoğan’dan 25 Kasım genelgesi: Kadına şiddet uygulayanlara 6284 kapsamında “öfke kontrolü ve etkili iletişim” çalışması yapılacak, “kanıta dayalı” politikalar geliştirilecek

TIKLAYIN – Kadınlar, Mecidiyeköy’den haykırdı: İstanbul Sözleşmesi’nden çıkanların vaadi, 6284’ü kaldırmak!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx