Emeklilerin cenazelerini kaldırıp helvasını dağıttılar

Muğla ‘daki Fethiye Emekliler Dayanışması soğuk hava ve grip salgınına rağmen haftalık eylemlerini Fethiye Özer Olgun Kültür merkezi önünde gerçekleştirdi.

Halka emeklilerin cenaze helvası dağıtılırken eylemde basın açıklamasını Solmaz Tokay okudu. Tokay basın açıklamasında, şu ifadeleri kullandı:

– Fethiyeli emekliler olarak 27 haftadır burada bize dayatılan biat ve itaat kültürüyle, bize sunulan sadaka ücret artışlarına karşı direniyoruz. İktidar, 2023 sona ererken öncelikle emeklileri bölmeye çalıştı. Memur emeklilerine sürünecek kadar maaş artışı yaparken SSK ve Bağkur emeklilerini öldürmekten çekinmedi… Daha önceden başlattığımız direnişimiz, bu süreçle birlikte daha da önem kazandı.

– Fethiye’de başlattığımız direniş, dalga dalga yurt sathına yayıldı. Tüm emekliler olarak, ortak taleplerimizde fiilen birleşmeyi basardık. Bu direnişimizin sonucunda tek adam iktidarı emeklileri bölmeyi başaramadı ve SSK ile Bağkur emeklilerinin ücret artışlarını da memur emeklileri seviyesine yükseltmek zorunda kaldı. En düşük emekli maaşı ise hala insanlık onuruna yakışmayacak seviyede kaldı. Orta düzeyde emekli maaşı alanlar dahi biliyor ki, bu yüksek enflasyon döneminde ağzımıza çalınan bir parmak bal ile ancak bir ay yüzümüz eh işte gülebilir.

– Onlar bizi kandırmak istiyorlar ama maalesef bizi çoktan öldürdüler! Biz şimdi burada temsili olarak emeklilerin cenazesini kaldırıyor ve helvasını dağıtıyoruz. Ama umutluyuz! Biliyoruz ki, direne direne kazanabilir, kendi küllerimizden yeniden doğarak onurumuza yakışacak şekilde yaşayabiliriz. Dostlar, biz emekliler olarak insanca yaşayabileceğimiz şartlara ulaşana kadar direnişimizi sürdürmeye kararlıyız. Tüm Fethiyeli emeklileri de bu direnişe destek vermek üzere her salı burada yaptığımız eylemde yerlerini almaya davet ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx