Davos’taki tarihi ‘One Munite’ resti 15’inci yıldönümünde! Gündem yine Gazze’ydi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın günümüzde Filistin’de soykırım suçu işleyen terör devleti İsrail’e karşı 29 Ocak 2009’daki “one minute” çıkışı hafızalardaki yerini koruyor. Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde Davos Zirvesi’ndeki “one minute” (bir dakika) çıkışı, üzerinden 15 yıl geçti.

Başkan Erdoğan’ın dijital medya hesabı üzerinden yapılan paylaşımda Davos çıkışı hatırlatılarak, “One minute! 15 yıl önce bugün…” notu düşüldü.

KONU YİNE GAZZE’YDİ

İsviçre’nin Davos kentinde 29 Ocak 2009’da Dünya Ekonomik Forumu (WEF) kapsamında düzenlenen “Gazze: Ortadoğu’da Barış Modeli” başlıklı panele o dönem başbakan olan Başkan Erdoğan da davet edildi.

Panele Erdoğan’ın yanı sıra dönemin İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Mun da katılım sağladı.

PERES’E TARİHİ AYAR

Panelde, Peres’in Gazze saldırılarını meşrulaştıran sözleri ve diplomatik sınırları ihlal eden davranışlarıyla moderatör Washington Post yazarı David Ignatius’ın taraflı tutumu karşısında Erdoğan tepkisini gösterdi.

Peres’in Türkiye’ye ve Filistinlilere yönelik suçlamalarına cevap vermek isteyen Erdoğan’ın konuşması moderatör tarafından kesilmeye çalışılmış, Erdoğan da Ignatius’a dönerek “one minute” diyerek, kendisine müdahale edilmemesi uyarısında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Peres’e hitap ederek, “Sesinin benden çok yüksek çıkması bir suçluluk psikolojisinin gereğidir. Öldürmeye gelince siz öldürmeyi çok iyi bilirsiniz. Plajlardaki çocukları nasıl öldürdüğünüzü, nasıl vurduğunuzu çok iyi biliyorum.” dedi.

Paneldeki çifte standarda tepki gösteren Erdoğan, “Davos benim için bitmiştir.” diyerek oturumu terk etmiş, salonda bulunan dinleyiciler Erdoğan’ı alkışlamıştı.

BİR DAHA DAVOS’A GİTMEDİ

Başkan Erdoğan’ın “one minute” çıkışı yıllarca dünya gündeminde yer aldı, Erdoğan, Davos’a gitmeme sözünü tutarak, aradan geçen 15 yıl boyunca Davos Zirvesi’ne bir daha katılmadı.

SOROS İTİRAFI: ONE MUNİTE’DEN SONRA…

Başkan Erdoğan’ın, Davos’ta İsrail’e yönelik ‘one munite’ çıkışının ardından siyonist kaos baronu George Soros’un fonlu STK’lara, “AK Parti hükümeti aleyhine kampanya yapın” talimatı verdiği ortaya çıkmıştı.

Açık Toplum Vakfı’nın eski Başkanı Can Paker, “Soros’un vakfının 10 yıl başkanlığını yaptım. 2010’dan sonra koptuk. Çünkü Soros Türkiye’ye, AK Parti’ye muhalefet etmemizi istedi” itirafında bulunmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx