Yunan zulmünde çocuklarını kaybeden baba: Su yuttular dayanamadılar

Yunan unsurları düzensiz göçmenlere uyguladığı acımasız politakalarıyla gündem olmaya devam ediyor…

Son olarak Yunan zulmü geçtiğimiz günlerde Muğla’da gözler önüne serildi.

Marmaris ilçesi açıklarında 73 sistemsiz göçmen ölğme terk edilmişti.

6 göçmenin cansız vücuduna ulaşıldı

Türk kıyı güvenliği tarafından kurtarılan göçmenlerle birlikte, ortalarında bebekler ile çocukların da olduğu 6 sistemsiz göçmenin cansız vücuduna ulaşıldı.

Henüz 1 yaşına girmemiş ve 4 yaşında ölen çocukların babası olan Muhammed Bersaj can salından sağ olarak kurtuldu.

“Saatlerce gezdirdiler nereye gittiğimizi bilmiyorduk”

O anları anlatan baba Bersaj, “Biz Lübnan’dan bir tekne ile İtalya’ya gitmek üzere yola çıktık. Yunan adası yakınlarında yakıtımız bitince Yunan kıyı güvenlik takımlarına durumu anlattık. Onlar bizi teknemizden indirdiler, dövdüler, kıymetli eşyalarımızı aldılar, su bile vermediler. Kendi gemilerine alarak saatlerce gezdirdiler nereye gittiğimizi bilmiyorduk. Sonra bizi kümelere ayırarak can sallarına bindirdiler. Ben ve ailem dördüncü can salındaydık. Sonra Yunan gemisi birden bir hareket yaptı ve büyük bir dalga botumuzu devirdi.”


“Eşim ve çocuklarım bana tutunarak sabaha kadar beklediler”

Eşi, iki çocuğu ve iki akrabasını kaybeden Berjas, “Botun esasen havası inikti, kapatma tıpasını bile takmamışlardı, can uğraşımız başladı. Benim bindiğim can salında eşim, baldızım, yeğeni ve iki çocuğum toplam beş kişi ailemden kaybettim. Hala aranan kayıplar da amcam ve amcamın oğlu. Eşim ve çocuklarım bana tutunarak geceden sabaha kadar beklediler fakat çok su yuttular dayanamadılar” dedi.

Yunanistan’a dava açacak

Öte yandan havası tam şişirilmemiş bota bindirip mevte terk ettikleri ailesi için Yunanistan’a dava açacağını da belirtti.

Bersaj, kendilerine ve cenazelerine sahip çıkan Türk askerlerine de teşekkür etti.

Arama çalışmaları sürüyor

İHA’nın transferine nazaran; Kıyı Güvenlik Güney Ege Küme Komutanlığı’na bağlı bir helikopter, iki kıyı güvenlik botu ve dalış timleri kayıp olduğu belirtilen bireyleri aramaya devam ediyor.