Yunan basını yazdı: NATO Zirvesi’nde Erdoğan’dan sürpriz talep

Bu hafta bütün dünyanın gözü kulağı İspanya’nın başşehri Madrid’e çevrilmişken yarın başlayacak NATO Önderler Tepesi öncesinde Yunan basını, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın NATO’ya Yunanistan ile ilgili talepler sunmaya hazırlandığını yazdı.

Son periyotta Türkiye ile Yunanistan ortasında gerginlik tırmanırken, gözler, salı gününden perşembe gününe kadar İspanya’nın başşehri Madrid’de düzenlenecek NATO Önderler Doruğu’na çevrildi.

Yunanistan’ın önde gelen gazetelerinden Ta Nea, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın Ege Denizi’ndeki adaların silahsızlandırılması problemini burada da gündeme getirmeye hazırlandığını öne sürdü.

Gazete haberinde, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın dün yaptığı açıklamalara da yer verirken, “Bizim Yunanistan’la bağlantılarımız her vakit inişli çıkışlı oldu. Adaların durumuyla ilgili biraz.” kelamlarını hatırlattı. Kalın, Yunan adalarında askerlerin bulunmasının yasadışı olduğunu vurgulamış, Lozan ve Paris Anlaşmaları’nı hatırlatmıştı.

‘ERDOĞAN ÖNGÖRÜLEMEYEN BİR KOMŞU’

Yunanistan Hükümet Sözcüsü Stelios Petsas da gazeteye yaptığı açıklamada, Erdoğan’a yüklendi. Petsas, “Erdoğan, öngörülemeyen bir komşu. Bu yüzden uyanık davranmalıyız.” dedi.

NATO doruğuyla ilgili de konuşan Petsas, “Erdoğan’ın NATO doruğunda ortaya ne koyacağını az çok biliyoruz. Erdoğan’ın gündeme getirdiği silahsızlanma problemlerini yalnızca Türkiye gündeme getiriyor, dünyada öbür hiçbir ülke bu sıkıntıları gündeme getirmiyor. Bizim için problem kolay. 4 nedenden ötürü bu mevzuda bir sorun görmüyoruz. BM’nin 51’inci unsuru, Kıbrıs’ta yaşanan olaylar, Ege’de ordunun bulunması ve Adalar üzerindeki hali.” dedi.

‘GEREKENİ YAPACAĞIZ’

Petsas, kelamlarına, “Hiçbir şeyden korkmuyoruz ve her şeye hazırız. Egemenlik haklarımızı savunmaya hazırız. Muhalefetin de bizimle tıpkı çizgide olması memnunluk verici. ‘Gerekeni yapacağız’ tabirleriyle devam etti.

Ta Nea gazetesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın NATO Zirvesi’nde Yunanistan’ı amaç almasının Atina idaresini harekete geçireceğini savunurken, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in de daha evvel bunun sinyallerini verdiğini hatırlattı.

“YUNANİSTAN KARŞILIK VERİR”

Yunanistan merkezli Kathimerini gazetesi de “Ancak Erdoğan Yunanistan’ın Türkiye’nin tanımadığı 1923 Lozan Antlaşması’na atıfta bulunarak Türkiye’nin kıyılarındaki adalardan asker çekmesini tekrar talep ederse, Yunan önder buna karşı çıkmaya hazır.” tabirlerinde bulundu. Gazete, Miçotakis’in ‘belgelerle’ bu duruma reaksiyon göstereceğini öne sürdü.

Kathimerini, Miçotakis’in etrafındakilere, Erdoğan ile bir yüzleşme forumu haline getirme niyetinde olmadığını, lakin Yunanistan’ın egemenliğini savunmaya devam edeceğini söylediğini de aktardı.