Yenilenebilir eğitimler

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), T.C. Ulusal Eğitim Bakanlığı Hayat Uzunluğu Öğrenme Genel Müdürlüğü (HBÖGM) iştirakinde, süreksiz muhafaza altındaki Suriyeliler ve konut sahibi topluluk üyeleri için yenilenebilir güç alanında bir eğitim programı yürütüyor. 6 kentte kursu muvaffakiyetle tamamlayan 166 iştirakçi, memleketler arası geçerliliği olan Europass sertifikasını almaya hak kazandı.

Yenilenebilir güç kesiminde orta eleman açığını karşılamak, iştirakçilerin yeni hünerler kazanmalarını ve istihdam imkanlarına erişmelerini desteklemek hedefiyle tasarlanan uygulamalı mesleksel ve teknik eğitim programı, hem güneş hem rüzgar gücünü kapsıyor. Eğitimin içeriği, bu alanlarda güç üretimi yapan santral ve tesislerin ekipman ve sistemlerinin suramı ile mevcut ekipman ve sistemlerin bakım ve tamiratı mevzularından oluşuyor.

HARMANLANMIŞ ÖĞRENME MODELİ

Mart 2021’de 500 iştirakçi için başlatılan 247 saatlik ders programı, Bursa, Kocaeli, Konya, Hatay ve Mersin vilayetlerinde tamamı yüz yüze olarak uygulanıyordu. 2022 yılında, bin kursiyer maksadıyla proje vilayetlerine İstanbul da dahil edildi. Buna ek olarak, Anadolu Üniversitesi akademisyenleri ile ortaklaşa yürütülen kapsamlı çalışmalar sonucunda, UNDP ve HBÖGM, teorik bilgileri içeren 103 saatlik eğitimin, sınıf dışından da takip edilebilecek dijital içeriklere aktarılmasına karar verdi.

Bu uygulama ile, HBÖGM altında verilen yaklaşık 2.750 mesleksel kurs programından birinde birinci kez harmanlanmış öğrenme modeline geçildi. Kursiyerler ve eğiticilerin yeni eğitim teknolojileri ile buluşturulduğu programın, öteki kurslara da öncü olması bekleniyor. Kurs programı içerisinde tamamı çevrim içi olarak hazırlanan İş Sıhhati ve Güvenliği Modülü, Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın başka meslek kurslarına da eklenebilecek.

Kore Cumhuriyeti tarafından 2,3 milyon ABD Doları ile finanse edilen teşebbüs, UNDP Türkiye’nin işgücü piyasasına erişimi genişleterek, geçim kaynaklarını güzelleştirerek, kamu hizmetlerini ve toplumsal ahengi destekleyerek Suriyeli mültecilerin ve mesken sahibi toplulukların dayanıklılığını artırmayı amaçlayan portföyünün bir modülü.