Üreticinin fındıkta beklentisi 45 lira

Ulusal Fındık Kurulu (UFK) İdare Heyeti üyesi Sebahattin Arslantürk, “Üreticinin ve piyasanın beklentisi, yeni mahsulde 45 liranın üzerinde. Bu sayı üreticiyi mutlu edecektir” dedi.

Geçen yıl 32 TL’ye ürettiği bir kilo fındığı TMO’ya 25,50-27 TL’den satabilen fındık üreticisi, bu yıl daha büyük bir ziyan endişesiyle başladığı yeni döneme ait fiyat beklentisini açıkladı.

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) 2021’de üreticiden 26,50 liraya aldığı fındığı bugünlerde 44 liradan sattığını belirten Ulusal Fındık Kurulu (UFK) İdare Konseyi üyesi Sebahattin Arslantürk, “Üreticinin ve piyasanın beklentisi, yeni mahsulde 45 liranın üzerinde. Bu sayı üreticiyi şad edecektir” dedi.

REKOLTEDE DÜŞÜŞ BEKLENİYOR

Geçen yıl 800 bin tonun üzerinde bir rekolte olduğunu anımsatan Arslantürk, “Bu yıl 700 bin ton civarlarında, tahminen bir ölçü üzerinde bir rekolte beklentisi var” diye konuştu.

Aynı vakitte Trabzon Ticaret Borsası Meclis Lideri da olan Arslantürk, fındık ihracat döneminde son çeyreğe girdiklerinin bilgisini verdi.

İhracatta 40 haftanın geride kaldığını belirten Arslantürk, “290 bin ton civarında, 1 milyar 700 milyonun üzerinde ihracat geliri elde edildi. Gaye 340 bin tonun üzerine çıkıp, yeni rekor kırmak. Toplam 2 milyar doların üzerinde ihracat girdisi ile dönemi kapatacağız üzere görünüyor” diye konuştu.

‘HEDEF 4 MİLYAR DOLAR GELİR’

Fındık üretimde sürdürülebilirliğin değerine değinen Arslantürk, “Bundan sonraki periyotta aslında bizim birinci maksadımız; ihracatı hem ölçü bazında hem de fiyat bazında artırabilmek” dedi.

Bununla ilgili gerekli çalışmaları yaptıklarını kaydeden Arslantürk, “Burada birinci öncelik üretimde sürdürülebilirliği sağlayıp, paralel olarak da ihracatta hedeflediğimiz 500 bin ton iç fındıklara ulaşabilmek. Karşılığında 3,5, 4 milyar dolarlık bir ihracat gelirini ülkemize getirebilmek” diye konuştu. (DHA)