Trump, duruşma sonrası konuştu: ‘Aşırı solcuların seçim müdahalesi’

ABD’nin eski başkanı Donald Trump, hakkında açılan ceza davası kapsamında hakim karşısına çıkan ilk eski ABD başkanı oldu. New York Başsavcılığı tarafından kendisine yöneltilen suçlamaların ‘seçim müdahalesi’ olduğunu savunan Trump, “Böyle bir şeyin Amerika’da olabileceğini asla düşünemezdim” dedi.

AA’nın aktardığına göre Trump, New York’taki mahkemede hakim karşısına çıktıktan sonra döndüğü Florida’daki malikanesinde kameraların önüne geçerek değerlendirmelerde bulundu. Kendisine yöneltilen suçlamaları eleştiren Trump, “Böyle bir şeyin Amerika’da olabileceğini asla düşünemezdim. Benim işlediğim tek suç, ulusumuzu onu yok etmeye çalışanlara karşı şiddetle savunmaktır” ifadelerini kullandı.

‘BU SAHTE DAVA DERHAL DÜŞÜRÜLMELİDİR’

Trump, savcıların hakkındaki suçlamaları ‘aşırı solcuların, ülkede daha önce görülmemiş bir ölçekte kitlesel seçim müdahalesi’ şeklinde tanımlayarak, “Bu sahte dava sadece yaklaşan 2024 seçimlerine müdahale etmek için açıldı ve derhal düşürülmelidir” diye konuştu.

Konuşmasında, hakkında devam eden Georgia’da seçimlere müdahale soruşturması ile Florida’da malikanesindeki “gizli belgeler” soruşturmasına da eleştiriler yönelten Trump, Biden yönetimi altında adalet sisteminin kanunsuz haline geldiğini savundu.

‘TARİHİN EN KÖTÜ BAŞKANLARI BİLE BIDEN’IN YANINDAN GEÇEMEZ’

Trump, ülkede ekonominin çöktüğünü, enflasyonun kontrolden çıktığını, dış politikada Çin, Rusya, İran ve Kuzey Kore’nin birlikte tehditkar ve yıkıcı bir koalisyon oluşturduklarını savunarak, “ABD tarihinin en kötü beş başkanını alıp ekleseydiniz, ülkemizdeki Joe Biden ve yönetiminin yıkıntısının yakınından bile geçemezdi” diye konuştu.

‘DÜŞÜŞTE OLAN BİR MİLLETİZ’

Biden’in oğlu Hunter Biden’in dizüstü bilgisayarından çıkan suç kapsamındaki belgelere de değinen Trump, Adalet Bakanlığı ve FBI tarafından sosyal medyada bunların paylaşımının engellenmesini de seçimlere müdahale olarak değerlendirdi ve “Biden ailesinin suçlu olduğunu ifşa eden Hunter Biden’ın dizüstü bilgisayarı hakkında kötü bir şey söylenmemesi için uğraşıldı” dedi.

Trump, yaklaşık 30 dakika süren konuşmasında, “Biz düşüşte olan bir milletiz. Ve şimdi bu radikal sol kaçıklar, kolluk kuvvetlerini kullanarak seçimlerimize müdahale etmek istiyorlar, bunun olmasına izin veremeyiz” diyerek Amerika’yı yeniden büyük yapacakları vaadinde bulundu.

TRUMP, 34 SUÇLAMAYI REDDETTİ

Trump, Manhattan Bölge Başsavcısı Alvin Bragg tarafından hazırlanan iddianamede yer alan ticari kayıtta tahrifat ve sahtecilik yapmakla ilgili 34 suçlamayı reddetti. Hakim bir sonraki duruşmanın 4 Aralık’ta yapılmasına karar verdi.

Suçlamaları içeren iddianame Trump’ın mahkemede hakim karşısına çıkmasının ardından kamuoyuyla paylaşıldı. 16 sayfalık iddianame, şirket kayıtlarında tahrifat ve sahtecilik suçuna ve bu kategoride değerlendirilen 34 başlığa odaklanıyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir