Tarlada yeşillik fiyatları tabana düştü

Tokat merkeze bağlı Pınarlı köyünde yaklaşık 400 dönüm toprakta üretilen yeşillikler başta Karadeniz bölgesi olmak üzere Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine gönderiliyor. Üretimde ki bollukla fiyatlarda da düşüş yaşandı. Nisan ayında 8-10 lira ortasında satılan marul 1,5 – 2 lira, maydanozu bağı 50 kuruş, roka, dereotu, tere, nane ise 1 liradan satılıyor.

FİYATLAR TABANA VURDU

Üretici Mehmet Seyrekoğlu, eserlerin bollaştığını fakat sevkiyat zincirindeki sorun nedeni ile fiyatların tabana vurduğunu kaydetti. Yaklaşık 70-80 bin tane marulun satılmayı beklediğini belirten Seyrekoğlu, “Normalde günlük ortalama 20-30 bin civarında marul satarken şu an satışımız 5 bine düştü. Yani beşte teğe düştü. Genelde nakliyeyi mazeret ediyorlar. Yani 2 liraya bakkala, markete, manava gitse bu türlü hiçbir şey alamazsın. 1 kiloya yakın gelen marul 2 lira. 2 lira maliyetinin altında. Yani mağduriyetin en fazlasını yaşıyoruz” dedi.

SEVKİYAT DURDU, ÜRETİCİ KARA KARA DÜŞÜNÜYOR 

Seyrekoğlu, eserin bol olduğunu yalnızca pazarlamada kahır yaşadıklarını belirterek, “Çünkü sevkiyat olmuyor. Sevkiyatçılarda, büyük komiteciler, büyük market zincirleri nakliyenin maliyeti yüksek olduğu için aksamalar oldu. Gelmiyorlar, bu da fiyatlara yansıyor. Fiyatlarımız tabana düştü. Son iki ayın en düşük fiyatları diyelim. Ancak çalışanımız hazır, üretim hazır, kalite hazır, hepsi hoş. Lakin satışlarımız düştü, şu an kara kara düşünüyor ne yapacağımızı” diye konuştu.
Kışın 8-10 liradan satılan marulun mayıs ayında dönemin açılması ile birlikte 2 liranın altına düştüğünü belirten Seyrekoğu, “Bu fiyatlar aslında personel sarfiyatını güç karşılıyor. Daha da düşme talihi yok. Yani o vakit işçilikten vazgeçeceğiz, tarlada bırakacağız. Bu koşullarda üretim çok sıkıntı. Yaklaşık 25 yıldır ben bu işi yapıyorum. Ben bu türlü bir istikrarsız bir dönem görmedim. Yapabildiğimiz kadar yapacağız. Ancak nereye kadar onu da bilemiyoruz” sözlerini kullandı.

KAYNAK: İHA