Tam 25 bin ton dev uranyum rezervi! Rota değişiyor

Kazakistan Ulusal Uranyum Şirketi (Kazatomprom) Lider Vekili Yercan Mukanov, bölgedeki jeopolitik durumla ilgili beklenen riskler karşısında şirketin aldığı tedbirler hakkında açıklamalarda bulundu.

Mukanov, Rusya’ya uygulanan yaptırımların uranyum ve nükleer bölümüne yönelik olmadığını belirterek, “Şu anda Rus ortaklarla uzun devirli projelerle ilgili risk profilinde rastgele bir değişiklik yok lakin Kazatomprom olarak mümkün değişikliklere hazırız.” dedi.

Özellikle Kazakistan uranyumunun ana rotası olarak bilinen Rusya’nın St.Petersburg Limanı’nın rastgele bir nedenle kullanılamaz hale gelmesi durumuna karşılık tedbirlerini aldıklarını aktaran Mukanov, “Ana rotamızın rastgele bir nedenle kullanılmaması durumunda, Rusya Federasyonu toprakları dışında faaliyet gösteren Milletlerarası Trans Hazar ulaşım yolu alternatif bir güzergah olarak kullanılabilir.” tabirini kullandı.

KAZAKİSTAN, URANYUM ÜRETİMİNİ 2024’TE 25 BİN TON DÜZEYİNDE TUTACAK

Mukanov, 2022’nin ocak-haziran periyodunda ülkede 10 bin 70 ton düzeyinde uranyum üretildiğini ve üretimde geçen yılın birebir devrine nazaran yüzde 4 azalma olduğunu belirtti.

Şirketin bu yılın 6 aylık periyoduna nazaran konsolide gelirinin 2021’in birebir devrine nazaran yüzde 110 artışla 493 milyar 716 milyon Tenge (yaklaşık 1 milyar dolar) olarak gerçekleştiğini belirten Mukanov, bunu üretimdeki düşüşe karşın gelirin artmasındaki en büyük neden, talebin ve fiyatın yükselmesi olarak yorumladı.

Mukanov, 2024’te de yıllık uranyum üretimini yüzde 10 azaltarak 25 ila 25,5 bin ton düzeyinde tutmayı planladıklarını kaydetti.

KAYNAK: AA