Tabiplerden Erdoğan’a mektup: Aile sıhhati merkezleri kapanma basamağına geldi

Aile tabipleri, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a mektup göndererek, yaşadıkları problemleri ve öncelikli taleplerini sıraladı. Mektupta, tahlile kavuşturulmayan problemler nedeniyle bir çok aile doktoru ve çalışanının asli takımlarından ayrılarak, norm takımlarına geçmeye başladığına dikkat çekildi. Kiralarını dahi ödemekte zorlanan aile sıhhati merkezlerinin (ASM) kapanma kademesine geldiği tabir edildi.

Sözcü’den Cem Yıldırım’ın haberine nazaran mektupta şu tabirler yer aldı:

“84 milyon vatandaş ile direk temas eden 55 bin aile hekimliği çalışanı olarak, Sıhhat Bakanlığı tarafından meselelerimize yönelik bir tahlil anlayışı göremedik. Aile sıhhati merkezi kiralarını ödeyemez, temel masraflarını bile karşılayamaz hale geldik. Aile Doktorları yoksulluk, hatta açlık sonundadır.

Ülkemizde hami sıhhat hizmetlerine yönelik hiçbir yararı olmayan ve doktorların mukavelelerinin feshini de kolaylaştıran, aile tabipleri kadar, motivasyon kaybı nedeniyle 84 milyon vatandaşı da olumsuz etkileyen kontrat ve ödeme yönetmeliği için düzenleme yapılmamıştır. Bilhassa pandemi periyodunda ağır bakımlar hariç sıhhat hizmetinin devamını sağlayan aile sıhhati merkezleri, kiralarını ödeyemez, temel masrafları karşılayamaz hale gelmiştir.

Aile Tabipleri yoksulluk hatta açlık hududunun altında hakediş almaktadır. Tekliflerimiz dikkate alınmadığı için son bir yılda, 10 gün iş bırakma, 3 büyük miting ve sayısız basın açıklaması yaptık, haklarımız için uğraş ettik. Birçok aile tabibi ve aile sıhhati çalışanı asli takımlarından ayrılarak norm takımlarına geçmeye başlamış, ASM kirasını ödeyemediği için sıhhat merkezini kapatma arifesine gelmiştir. Buradaki yanlış idare, 84 milyon vatandaşın moralini ve sıhhat durumunu etkilemektedir.” (HABER MERKEZİ)