Sinemanın gülen yüzü: Kemal Sunal, mevt yıl dönümünde anılıyor

İnek Şaban’dan Tosun Paşa’ya, Sakar Şakir’den Salako’ya yüzlerce karakterle Türkiye’yi güldüren usta oyuncu Kemal Sunal, mevt yıl dönümünde anılıyor. Gülen yüzü ile milyonları kendine hayran bırakan Sunal 22 yıl evvel bugün ömrünü yitirmişti.

KABRİ BAŞINDA ANILACAK

Sunal, ailesi ve sevenleri tarafından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda kabri başında okunan dualarla anılacak.

GÜL SUNAL’DAN DUYGULANDIRAN PAYLAŞIM

Kemal Sunal’ın eşi Gül Sunal, usta ismin vefat yıl dönümünde duygusal bir paylaşımda bulundu.  Sunal, paylaşımında “Kemalcim 1 sene daha geçti… Biz tekrar hiç ayrılmadık. Bugün birinci kere sana gelemiyorum. Lakin daima yanımdasın bunu biliyorsun di mi? çok özlüyorum çok…” dedi.

USTA SANATÇI İÇİN ARKA ARDA PAYLAŞIMLAR

Kemal Sunal için Twitter’da da yüzlerce paylaşım yapıldı. 

İşte o paylaşımlardan kimileri:

KEMAL SUNAL’IN HAYAT HİKAYESİ

Sunal, 10 Kasım 1944 tarihinde Malatya’nın Doğanyol ilçesine bağlı Gökçe köyünde dünyaya geldi. Sunal aslen Malatyalı. Çocukluğunu İstanbul’un Fatih ilçesinin Küçükpazar semtinde geçirdi. Ailenin üç çocuğunun en büyüğüydü.

Annesi mesken hanımı, babası Mustafa Sunal Migros’ta emekçiydi. Fiziki olarak babasına çok benziyordu. Çocukluk yıllarını Küçükpazar’da geçiren Kemal Sunal, utangaç bir yapıya sahipti ve bazen dış dünyayla irtibatını kesiyordu.

İlkokula başladığı gün, okula annesi ile bir arada gitti. Annesi o gün sınıftaki bütün çocukların ağladığını lakin Kemal Sunal’ın hiçbir şey söylemeden yanında durduğunu söyledi. Ortaokul yıllarında efendi ve utangaç bir insan olarak tanınınsa da lisede çekingenliğinden kurtuldu. Ortaokulu bitirdikten sonra Vefa Lisesi’ne yazıldı.

Lisede, ortaokul yıllarının bilakis sevinçli biri olarak tanındı. Arkadaşları ile birlikte haylazlık yapmaktan çekinmedi. Yeniden de sınıf lideri olduğu için sorumluluk alan Kemal Sunal, bu sayede arkadaşları üzere zıvanadan çıkmadı.

LİSE ÖĞRENCİSİYKEN OYUNCU OLMAYA KARAR VERDİ

Öğretmenlerine karşı daha saygılı ve mesafeliydi. Lakin muzipliğe karşı olmadı. Tiyatrocu olmak istediği için okulda müsamereler düzenledi. Tiyatroya olan ilgisi ideoloji öğretmeni Belkıs Bakır’ın dikkatini çekti. Bakır, Kemal Sunal’a onu bu profesyonel oyunculuğa başlamasını sağlayacak bireyler ile tanıştırabileceğini söyledi.

Ancak babası Mustafa Sunal, oğlunun tiyatrocu olma isteğine başlangıçta karşı çıktı. Belkıs Bakır bir mühlet sonra Mustafa Sunal’ı ikna etti.

Neticede babası, Kemal Sunal’a tiyatrocu olması için müsaade verince, Belkıs Bakır onu Kenter Tiyatrosuna götürdü ve Müşfik Kenter ile anlaştı. Sunal’ın yer aldığı birinci tiyatro oyunu Mecnun İbrahim’di. Bu oyunda celladın yardımcısını oynadı.

Sunal’ın hiçbir diyaloğu olmamasına karşın seyirci ona yeniden de gülüyordu. En başta Kemal Sunal ve Müşfik Kenter bu duruma pek mana veremedi. Kenter Tiyatrosu’nda fazla kalmadı.

Pendik Tiyatrosu’nun kurulacağını haber alınca oraya gitti. Uzun yıllar arkadaşlık yapacağı Bülent Kayabaş ile burada tanıştı. İkisi de epeyce yoksuldu. Bazen pazardan domates çalmak zorunda kalıyorlardı. Pendik Tiyatrosu’ndaki şova de fazla ilgi gösterilmeyince tiyatro kapatıldı.

YÖNETMEN ERTEM EĞİLMEZ İLE TANIŞMASIYLA HAYATI DEĞİŞTİ

Ardından Kemal Sunal, Ayfer Feray ve Ulvi Uraz, Devekuşu Kabare Tiyatroları’nda yer almaya başladı. Devekuşu Kabare tarafından sahnelenen Dün Bugün isimli oyunu izleyen Münir Özkul, Kemal Sunal’ın oyunundan etkilenip yanında Ertem Eğilmez’e “Bak Ertem, dikkat bu çocuğa, iş var bunda” dedi.

Özkul’un tavsiyesini dikkate de alıp kendi yöneteceği Tatlı Dillim isimli sinema sinemasının oyuncu takımına aldı. Acemi birliğini Ankara Etimesgut Zırhlı Birlikler Okulu’nda, 1981 yılında Ankara’da KKK Armoni mızıkasında vatani vazifesini yaptı. Sanat hayatı, ‘Zoraki Tabip’ isimli tiyatro oyunuyla başladı. 1 yıl kadar Kenterler Tiyatrosu’nda çalıştıktan sonra Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nda vazife aldı.

1973 yılında Ertem Eğilmez’in yönettiği Tatlı Dillim sinemasıyla sinemaya adımını attı ve kalabalık takımlı sinemalarda rol almaya başladı. İnek Şaban, Süt kardeşler, Çöpçüler Hükümdarı, Davaro ve Sakar Şakir Sinemalarında canlandırdığı karakterler sayesinde 7’den 70’e herkesin sevgisini kazanarak unutulmaz bir sanatçı olmuştur. Kemal Sunal, peş peşe çevirdiği sinemalarla ticari açıdan büyük muvaffakiyet kazandı.

51 YAŞINDA ÜNİVERSİTEDEN MEZUN OLDU

Kemal Sunal, sinemalarda birden fazla vakit saf, şanslı lakin yeterli yürekli karakterlerin rollerine girdi. 1974 yılında evlendi. Ali Sunal ve Ezo Sunal isimlerinde, biri erkek başkası kız iki çocuğu oldu.

1977’de Antalya Sinema Şenliği’nde ‘En Uygun Erkek Oyuncu’ mükafatını aldı. 12 Eylül Askeri Darbe öncesi periyotta yarım bıraktığı üniversiteyi, Marmara Üniversitesi İrtibat Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema kısmından mezun olarak 1995 yılında bitirdi ve yüksek lisans yapmaya başladı.

‘Komedyen Kimliği ile Kemal Sunal’ın ve Sinemalarının İncelenmesi’ başlıklı yüksek lisans tezi, 2005 yılında ailesi tarafından ‘TV ve Sinemada Kemal Sunal Güldürüsü’ ismiyle kitap haline getirilip yayımlandı.

KALP KRİZİ NEDENİYLE ÖMRÜNÜ YİTİRDİ

Hayatı boyunca toplam 82 sinemada rol aldı. 3 Temmuz 2000 tarihinde ‘Balalayka’ isimli sinemanın çekimlerine başlamak için Trabzon’a gitmek üzere bindiği uçakta kalkıştan çabucak evvel geçirdiği kalp krizi nedeniyle 55 yaşında hayatını kaybetti.

Milliyet ve Hürriyet gazetelerinin haberine nazaran, uçaktaki işçi birinci yardım konusunda bilgisizdi ve çağrılan ambulansta tabip yoktu. ‘International Hospital’ hastanesine kaldırılan sanatkarın tabibi, Kemal Sunal’ın kalp rahatsızlığı olduğunu lisana getirmiş ve kalp ilaçları kullandığını açıkladı.

NTV’nin haberine nazaran, Kemal Sunal ile  tıpkı uçakta bulunan DSP İstanbul milletvekili Erol Al, sanatkarın mevtinde ağır ihmal ve tedbirsizlik olduğunu lisana getirdi. Uçağın kabin grubu, sanatkara tıbbi müdahalede bulunamadıklarını belirterek, “Bunun için eğitimimiz yok, sadece rahatlatmaya çalıştık” açıklamasını yaptı.

Sağlık gruplarının uçağa 12 dakikada ulaşması ve sanatkarın 35 dakika sonra uçaktan indirilip hastaneye götürülmesi üzere bahislerde DHMİ ve Medline çeşitli açıklamalarda bulundu.

KEMAL SUNAL’I BİNLERCE ON BİNLERCE KİŞİ UĞURLADI

Kemal Sunal için birinci merasim, Taksim’deki Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) düzenlendi. AKM’den polis bandosuyla Teşvikiye Camii’ne götürülmek için çıkarılan sanatkarın naaşına, gümrük koruma memurları da eşlik etti.

1999 yılında çekilen ‘Propaganda’ sinemasında ‘Gümrük Koruma Memuru Mehdi’ karakterini oynayan Kemal Sunal’ın, oğlu Ali Sunal ile sinemada çekilmiş bir fotoğrafını İstanbul Gümrük Koruma Başmüdürlüğü’nden 6 memur taşıdı.

Taksim’den Teşvikiye Camii’ne kadar kortej oluşturan sevenleri, ağır ilgi hasebiyle mescide ulaşmakta zorlandı. Öğlen namazına müteakip kılınan cenaze namazında, ağır ilgi nedeniyle polis güvenlik tedbiri aldı, gümrük koruma memurları tabutun başında hürmet nöbeti tuttu.

Cenaze namazının akabinde eller üzerinde Rumeli Caddesi’ne kadar taşınan Kemal Sunal’ın naaşı, buradan sonra cenaze aracına konuldu ve Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi. Vefatının akabinde Kemal Sunal’ın ismi çeşitli sokaklara, caddelere, okullara, otobüs duraklarına ve yerleşkelere verildi.