Sığınmacı muahedesi argümanına reaksiyon

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss’ın, İngiltere’nin Ruanda ile yaptığı sığınmacı mutabakatının bir benzerini Türkiye ile de yapmayı talep edeceği tarafındaki haberlere ait “Tüm ülkeleri, göç konusunda milletlerarası yükümlülüklerini yerine getirmeye ve eşit sorumluluk üstlenmeye davet ediyoruz.” açıklamasını yaptı.

Sözcü Bilgiç, İngiltere Dışişleri Bakanı Truss’a atfen İngiltere basınında Türkiye’ye ait yer alan tezler hakkındaki soruya yazılı yanıt verdi.

İngiliz basınında, Truss’ın başbakan olması halinde Ruanda’yla yapılan sığınma alanındaki iş birliği mutabakatının bir benzerinin Türkiye ile de yapılmasını talep edeceği tarafında haberler yer aldığını belirten Bilgiç, “Sayın Truss’a atfen basında yer alan bu savların temelsiz olmasını ümit ediyoruz” dedi.

“TÜRKİYE RASTGELE BİR ÜLKENİN SIĞINMACI KAMPI OLMAYACAK”

Sekiz yıldır dünyada en fazla mülteciye mesken sahipliği yapan Türkiye’nin üçüncü ülkelerin talebi üzerine daha fazla yük alması, bunun da ötesinde iltica hakkı konusundaki memleketler arası düzenlemelerle bağdaşmayan bir yaklaşımın içinde yer almasının kelam konusu olmadığını belirten Bilgiç şunları kaydetti:

“Türkiye rastgele bir ülkenin sığınmacı kampı yahut hudut muhafızı olmayacak, üçüncü ülkelerin milletlerarası yükümlülüklerini hiçbir biçimde devralmayacaktır. Kaldı ki, bu tavrımızı, geçtiğimiz yıl Afgan sığınmacılar konusunda çıkan misal haberlerin akabinde da kamuoyuyla paylaşmıştık. Bu çerçevede, tüm ülkeleri, göç konusunda memleketler arası yükümlülüklerini yerine getirmeye ve eşit sorumluluk üstlenmeye davet ediyoruz.”