Sabiha Gökçen’den havacılık çalışanlarına hürmet kampanyası

Pandemi sonrası bilhassa yaz aylarında artan uçuş trafiği sebebiyle havalimanlarında yaşanan yoğunluğa dikkat çeken İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı (İSG) idaresi, İSG idaresi, 24 saat aralıksız hizmet veren havacılık dalı çalışanlarına hak ettikleri hürmetin gösterilmesi için farkındalık sağlamayı amaçlayan projesini havalimanı terminalinde tanıttı.

“Saygı Gülümsetir” ve “Önce Saygı” temalı bildirilerin yer aldığı rozetleri çalışana takarak kampanyayı başlatan İSG CEO’su Berk Albayrak, havalimanı ile birinci temas noktasından uçuş kapısına dek farklı süreçlerde vazife alan güvenlik, emniyet, paklık, yolcu hizmetleri, gümrük ve otel çalışanıyla havalimanında çalışan tüm paydaşların bir ortaya geldiği tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, “Zamanla yarışan bir hizmet bölümünde, işini ağır gerilime karşın en âlâ biçimde yapmaya çalışan tüm havalimanı çalışanlarına hak ettikleri saygıyı göstermek hepimizin minnet borcudur” dedi.

Albayrak konuşmasında, terminal genelinde paylaşılan bilgilendirme afişleri ve ekranlara yansıtılan yönlendirme bildirileriyle yolcuları havalimanında geçerli kural ve düzenlemelere uymaya, çalışanlara kolaylık ve hürmet göstermeye, nazik ve güler yüzlü davranışa davet ettiklerini belirtti.

Sabiha Gökçen ailesi olarak tüm paydaşlarıyla birlikte salgın sonrası seyahat talebindeki patlamayı başarılı bir halde yönettiklerini tabir eden Albayrak, şunları kaydetti: “Koronavirüsün yol açtığı global belirsizlik sürecinde çalışanımızla özverili çalışmalarımız, operasyon verimliliğimizi artırdı. 2022’de sayısı artan dış sınır yolcumuza daha yeterli hizmet verebilmek için mevcut terminal kapasitemizi de arttırdık. Bu muvaffakiyet öyküsünün kahramanları çalışanlarımızdır.”

Avrupa’nın en süratli toparlanan ikinci havalimanı olan Sabiha Gökçen’in pandemiyi ve beraberinde tetiklediği ekonomik krizleri çalışanlarıyla omuz omuza atlattığını vurgulayan Albayrak, bahar aylarında başlayıp artarak devam eden uçuş talebinin de İSG çalışanlarının gece gündüz fedakar çalışmalarıyla karşılandığına dikkat çekti.

Pandemi gölgesinde geçen iki yaz döneminin akabinde bu yaz kısıtlamaların da kalkmasıyla insanların tekrar seyahate ağırlaştığını kaydeden Berk Albayrak, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Birçok havalimanında izdihamlar oluştu. Yüzlerce uçuş iptal edildi, binlerce yolcu denetim noktalarındaki kuyruklara takılarak uçağını kaçırdı ve saatlerce havalimanlarında mahsur kaldı. Bizler Sabiha Gökçen’de gerek check-in alanlarındaki, gerekse bagaj teslim süreçlerindeki bekleme mühletini optimize ettik; uçak park ve taksi imkanlarımızla konuklarımıza seyahatlerinin her basamağında kolaylıklar sağladık, ki aslında seyahat gerilimi yaşayan yolcular bir de havalimanında ekstra yıpranmasın.”

Yolcuların seyahat öncesi tasa yahut gerilim yaşamalarını anlayışla karşıladıklarını, lakin yolcuların da havalimanı içerisinde, bilhassa denetim noktalarında ulusal ve milletlerarası havacılık standartlarının getirdiği kuralları uygulamaya çalışan çalışana kolaylık sağlamalarının elzem olduğunu belirten Albayrak, “Tüm havalimanı işçimiz, konuklarımızın güvenliği, sıhhati ve konforu için 7/24 çalışıyor” diye konuştu.

İSG Mülki Yönetim Amiri Halil Avşar da yaptığı konuşmada, “Günde yaklaşık 600 uçağın iniş ve kalkış yaptığı havalimanımızda her gün binlerce yolcuya hizmet veren çalışanlarımızın huzurlu bir formda, karşılıklı sevgi ve hürmet ortamında çalışması kıymetli.  Bu sebeple “Saygı Gülümsetir” kampanyasının verdiği bildiri hepimiz için çok değerli” dedi.

Proje tanıtımına HEAŞ Genel Müdürü Mustafa Karakuş, Emniyet Şube Müdürlüğü üst seviye yetkilileri ile güvenlik, müdafaa ve paklık hizmetleri çalışanının yanı sıra, havalimanı çatısı altında operasyon yürüten ticari iş ortakları katıldı.