Sabah muharriri Müderrisoğlu: Alım gücü zayıflayanlara, işin art planını anlatsanız da beyhude

Sabah müellifi Okan Müderrisoğlu, iktidarın iktisat alanında yaptığı tercihlerin “siyasi, toplumsal ve mali sonuçları” olduğunu belirttiği yazısında, “Hayat pahalılığı günlük hayatı olumsuz etkilediği için alım gücü zayıflayan insanlara, işin art planını şu an anlatsanız da beyhude. Evvel onların refah kaybının telafi edilmesi gerekiyor” dedi.

Müderrisoğlu’nun yazısının ilgili kısmı şöyle:

“Hayatın her alanında olduğu üzere iktisatta de alınan kararlar, bir tercihi içerir. Haliyle her tercih, vakit içinde alternatifine nazaran sınanır ve buna nazaran kıymetlendirilir. Yani milletten aldığı yetki ile devleti yönetmeye talip olan takımlar, iktisada dair önceliklerini, politik vaatler seti içinde uygular. Elbette her kararın, ‘siyasi, toplumsal ve mali sonuçları’ olur. Halkın karşısına çıkmaya, ondan oyunu istemeye talip olan siyasetçi, halka karşın karar almış durumuna düşmek istemez. Seçimleri şuurlu olmak, aşikâr bir amaca yönelmek ve öngörülen takvim içinde gerçekleşmek zorundadır. Başlangıçtaki telaffuz ve hareket ortasında fark var ise -ki olması muhtemeldir- bunun münasebetlerinin açık ve samimi biçimde halka izahı, yani geniş toplum kısımlarının ikna edilmesi temeldir.

***

Gelinen noktada…

Gerek güç, besin ve emtia temelli yüksek dış maliyetler gerek kurdaki hareketlilik gerekse seçime hakikat giderken iktisat üzerinden siyasete biçim vermeyi arzulayan her türlü odağın faaliyetleri bir kesişim kümesinde buluşmuş halde. Hayat pahalılığı günlük hayatı olumsuz etkilediği için alım gücü zayıflayan insanlara, işin art planını şu an anlatsanız da beyhude. Evvel onların refah kaybının telafi edilmesi gerekiyor ki sonrasında sağduyuyla isabetli sonuçlara varılabilsin.” (KAYNAK)