Prens Selman’ın çantasındaki sır evrak: ‘Hüseyin Başaran’ın da ortalarında olduğu 5 Türk 500 milyon dolar dolandırdı’ argümanı

Bahreyn’de bulunan altı banka, 500 milyon ABD Doları’nı aşkın bir vurgunla karşı karşıya olduklarını tez etti. Bu argüman üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı olayla ilgili soruşturma başlattı.  

Başsavcılık bankaların yetkilisi Abdulla Salman Dawood’u İstanbul’a çağırdı ve şikayetçi sıfatıyla tabirini aldı. Banka yetkilisi Başaran Yatırım Holding sahibi Hüseyin Başaran da ortalarında bulunduğu beş Türk vatandaşının ismini verdi. 

Şirkette çeşitli vazifelerde bulunan öbür 5 isim ise şöyle: Murat Solak, Ardaşes Saro Kavafyon, Kerim Kumla ve Korhan Alev… 

Şikayetçi altı banka Başaran Holding’le ilgili şu suçlamaları yaptı: 

Nitelikli Dolandırıcılık, Cürüm İşlemek Hedefiyle Örgüt Kurma, Yönetme, Örgüte Üye Olma”, “Özel Evrakta Sahtecilik” ve “Suçtan Kaynaklanan Malvarlığı Pahalarını Aklama.” 

FİLM ÜZERE OLAY

Odatv’den Hazar Şahsuvar!ın haberine nazaran, Başaran Holding ile dolandırıldığını öne süren bankaların bağı 2007’de başladı. 2017 yılına gelindiğinde ise argümana nazaran dolandırıcılık süreci başladı.     

İş insanı Hüseyin Başaran 2017 yılında Bahreyn’de Bahrain Middle East Bank (BMB) paylarını satın aldı ve Türkiye ile bölge ortasında finansal bağları güçlendirmeyi hedeflediğini açıkladı. 

BMB yeniden Hüseyin Başaran’ın sahibi ve ortağı olduğu Avrupa’da yerleşik iki firma aracılığıyla bilhassa dış ticaret süreçlerini finanse etmeye başladı.

Hüseyin Başaran’ın sahibi olduğu BMB, Körfez bölgesinde yerleşik öteki bankaların fonlarına da aracılık etti. 

YÖNETİME EL KONULDU

İddiaya nazaran Başaran Holding’in ödemelerinin vakit içerisinde aksaması üzerine yapılan incelemelerde bir bankacılık skandalı ortaya çıktı. 

Hüseyin Başaran ve öteki şüphelilerin, toplam 11 bankaya ve finans kurumuna karşı hileli süreçler gerçekleştirerek 500 milyon Amerikan Doları’nı aşan bir meblağı Başaran Grubu’nun faaliyetlerinin finansmanında kullandığı öne sürüldü.

Olayın patlak vermesi üzerine mevzuya müdahil olan Bahreyn Merkez Bankası, BMB bankasının idaresine el koydu. 

Başaran Kümesini temsil eden tüm yetkililer bankadan uzaklaştırıldı. 

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Sonrasında ise geri ödeme konusunda Başaran Kümesi ile müzakerelerden sonuç alamayan Bahrain Middle East, Bahrain Islamic, Gulf International, Khaleeji Commercial, Alubaf Arab International ve Ithmar Bankaları, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na 15 Mayıs 2020’de kabahat duyurusunda bulundu ve Başsavcılıkça soruşturma başlatıldı.

ZİYARET SONRASI DAVET

Aradan iki yıl geçmesine karşın 15 Şubat 2022’ye kadar soruşturmada yol alınamadı.

Önce Körfez’de yaşanan Katar krizi akabinde Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’ın İstanbul Konsolosluğu’nda katledilmesi ile yaşanan tansiyonun yavaş yavaş dinmeye başlaması ile yeni bir gelişme yaşandı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 14 Şubat 2022’deki Abu Dabi Veliaht Prensi Pir Muhammed bin Zayed Al Nahyan’ı ziyaretinden tam bir gün sonra ise mağdur olduğunu öne süren bankaların yetkilisi birinci defa söze çağrıldı. 

“ŞEYTANİ BİR PLAN”

Bahreynli banka yetkilisi Abdulla Salman Dawood sinema üzere olayı tabirinde anlattı.

Savcıya verdiği tabirde “Şeytani bir planla” bankanın hortumlandığını öne süren Bahrain Middle East’in yetkilisi Abdulla Salman Dawood olayların şöyle başladığını anlattı: 

“Söz konusu şirketin de kullandığı kredilerin ödenmesi kendilerinden talep edilmiştir. Bu talep üzerine kelam konusu şirket bankadan vakit istemiş lakin tanınan bir yıllık müddete karşın geri ödemeler sağlanamamıştır. Bu sırada Başaran Grup’un yetkilileri bankamız hissedarlarının paylarını satmak istediklerini öğrenip bu hususta banka paylarını satın almak istediklerini iletmişlerdir. Yapılan görüşmeler sonucu varılan mutabakat üzerine 2017 yılında pay dönemi gerçekleşmişlerdir.”

KREDİLER KENDİNE

Önce uzlaşma yolunu deneyen bankalar ikinci bir şokla daha karşılaştı. Bankadan kullanılan kredilerin Başaran kümeye aktarıldığını tespit ettiklerini söyleyen Abdulla Salman Dawood şunları söz etti: 

“Bankamız ve başka bankaların yetkilileri bir ortaya gelerek Başaran Küme ile ilgili uzlaşma yahut dava açma ihtimalleri üzerinde tartışıldı. Birlikte hareket etme kararı alındı. Lakin yapılan görüşmelere karşın aktif bir sonuç alınamadı. Bu görüşmeler sırasında bankamızdan kullanılan kredilerin, paraların Başaran Küme tarafından alındığı aslında ortada alıcı-satıcı yahut bir sigorta durumunun kelam konusu olmadığı anlaşıldı.”

KATAR’A DA SIÇRADI

“Kredilerdeki alıcı-satıcı ve sigorta şirketleri ile yazışmalar yapıldı. Bir birden fazla bu türlü bir ticaret yapmadıklarını, TFC ile rastgele bir işlerinin olmadığını iletti. Hatta geçersiz mukavele ve evrakların kullanıldığı anlaşıldı. Bu kapsamda İsviçre’de bir hukuk davası açıldı. Lakin bu şirketin içinin boşaltılması sebebiyle iflası sonucu bir sonuç alınamadı. Bunun üzerine Türkiye’de hukuk ofisleri ile irtibat kurularak hata duyurusunda bulunuldu. Bunun dışında kelam konusu şirket tarafından mağdur edilen Katar İslami Bankası tarafından yabancı bir ülke nezdinde de kabahat duyurusunda bulunulduğunu biliyorum. Elde ettikleri menfaatleri kendi şirketleri için kullanmışlardır.”

PANAMA-TÜRKİYE HATTI

Başaran Holding’in Panama’daki bir şirket üzerinden paraları Türkiye’ye getirerek aktarıldığını da savunan Abdulla Salman Dawood “Bu kapsamda Panama’da ihdas  ettikleri çeşitli şirketler üzerinden paraları Türkiye’ye getirerek buradaki yatırım ve işlerinde kullanmışlardır. Bu nedenle hem bankamız ziyana uğratılmış hem de bir cürümden elde edilmiş gelir böylece aklanmıştır” savında bulundu.

ÇANTADAKİ SIR

Vurgun belgesi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’da…  Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman da Çarşamba günü Türkiye’ye geliyor. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Selman’ın görüşmesinde bölgesel işbirliği, merkez bankalar ortası SWAP mutabakatı ve yatırımları kapsayan iktisat, Suriye ve İran üzere bahislerin yer aldığı biliniyor. 

Ancak Selman’ın çantasında bu evrak da yer alıyor.