Papa: Katolik Kilisesi LGBTİ+’lar dahil herkese açık ama kuralları var

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, Portekiz’in başkenti Lizbon’a yaptığı ziyaretin ardından uçakta basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Papa, Katolik Kilisesi’nin LGBTİ+ toplumu dahil herkese açık olduğunu, herkese kişisel manevi yolculuğunda eşlik etme görevi bulunduğunu, ancak bu durumun kilisenin kuralları çerçevesinde gerçekleşmesi gerektiğini söyledi.

‘HERKESE, HERKESE, HERKESE’

Reuters haber ajansının aktardığına göre, bir gazeteci, Papa Franciscus’a Lizbon ziyareti sırasında Katolik Kilisesi’nin ‘herkese, herkese, herkese’ açık olduğu yönündeki açıklamasını hatırlatarak bu açıklamanın kadınlar ve eşcinseller gibi bazı kişilerin aynı haklara sahip olmayışı ve bazı ayinlere katılamayışıyla tutarlı olup olmadığını sordu. Papa, bu soruya verdiği yanıtta, “Kilise, herkese açıktır ama kilise içinde hayatı düzenleyen yasalar var. Yasalara göre, (bazı) ayinlere katılamazlar. Bu, (kilisenin) kapalı olduğu anlamına gelmez. Herkes Kilise içinde kendi yollarıyla Tanrı ile karşılaşır” ifadelerini kullandı.

Geçirdiği ameliyat sonrası sağlık durumu hakkındaki sorulara da yanıt veren Papa Franciscus, sağlık durumunun iyi olduğunu, dikişlerin alındığını ancak kasları güçlenene kadar 2-3 ay daha korse giymeyi sürdüreceğini belirtti.

PAPA NE DEMİŞTİ?

‘Dünya Gençlik Günü’ etkinlikleri kapsamında Portekiz’i ziyaret eden Papa Franciscus, bir etkinlik sırasında Katolik Kilisesi’nde ‘herkese yer olduğunu’ söylemiş, bu kişilerin arasında ‘hata yapanlar, düşenler ya da zorluklar yaşayanların da olduğunu’ belirtmişti. Ardından ise kendisini dinleyen kalabalık ile birlikte ‘Todos, todos, todos!’ (Herkes, herkes, herkes!) diye seslenmişti. Papa, basın toplantısında da gençlere atıfla, “Aramızda ki hayatının bir döneminde ahlaki bir hata yapmamıştır?” diye sormuştu. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx