Pakistan salgın tehlikesiyle karşı karşıya: Acil olarak doktora gereksinim var

14 Haziran’dan beri sel felaketiyle boğuşan Pakistan artık de salgın hastalık tehlikesiyle karşı karşıya. Tıbbi gereç eksikliği, kirli su ve steril olmayan barınma kaideleri bulaşıcı hastalıkları arttırıyor. Pakistan’da MRC hastanesinde misyon yapan Tabip Nusrat Batool, Yeni Şafak’a bölgede yaşanan sıhhat problemlerini anlattı.

KAMPLARDA HİJYEN SORUNU VAR

Pakistan’da yaşanan sel felaketinin sıhhat hizmetlerini de çok fazla etkilediğini söyleyen Batool, “Sel ve kirlenmiş suların tesiriyle hastalık üreten sinekler bölgede çok arttı, bu yüzden neredeyse herkes bulaşıcı hastalıklara maruz kalıyor. Ayrıyeten, hijyenik olmayan uygulamalar ve kirlenmiş yiyecek ve su, tifo, sulu ishal ve hepatit üzere hastalıklara yol açıyor. Kamplarda yaşayanlar için hijyen uygulamalarının olmaması ve yakın temas nedeniyle uyuz üzere bulaşıcı hastalıkların yayılma riski hayli artıyor. Burada çok fazla hastalık, hatta hastalıklardan kaynaklı mevt riski mevcut” diye konuştu.

SAĞLIK TESİSLERİ HASAR GÖRDÜ

Birçok sıhhat tesisinin hasar gördüğünden bahseden Batool, “1460 sıhhat tesisi hasar gördü. 432’si büsbütün, 1028’i ise kısmen yıkıldı. Sıhhat kuruluşlarının yanı sıra sıhhat profesyonellerinin erişilemezliği, ilaç ve tıbbi gereç kıtlığı var. Ve Kovid-19’da artış, akut ishal, tifo, uyuz, kızamık üzere cilt hastalıkları, HIV ve çocuk felci dahil olmak üzere birçok hastalık ortaya çıktı. Ayrıyeten, selden etkilenen bölgelerden çok sayıda sıtma ve dang humması hadisesi bildirildi” halinde konuştu.

SİNEKLERDEN HASTALIK BULAŞIYOR

650 bin gebe bayan olduğunu ve bunlardan 73 bininin önümüzdeki ay doğum yapacağını, bu yüzden yeni doğan ve anne sıhhati tabibine gereksinim duyduklarını kaydeden Batool, şöyle devam etti: “Barınma şartları da hijyenik olmadığı için yeni doğan çocuklar hayatını kaybediyor. Anneler steril olmayan ortamlarda doğum yapmak zorunda kaldıkları için büyük riskler oluşuyor.”

Cilt hastalıkları ortaya çıktı

100 binden fazla cilt hastalığının raporlandığına vurgu yapan Batool, şunları kaydetti: “Oluşan cilt hastalıklarından kimileri uyuz, kızamık, leishmaniasis üzere hastalıklar. Tıbbi yetersizlikten kaynaklı bu hastalıkların tedavisi tam olarak yapılamıyor. Hastalara ateş düşürücüler, antibiyotikler ve antiviraller veriyoruz. Lakin bunlar da sonlu sayıda var.”