Okullar ne vakit açılacak? 2022-2023 eğitim öğretim devri ne vakit başlayacak?

Okulların açılacağı tarih için artık geri sayım başladı. Üç aylık tatilin akabinde sınıfları dolduracak olan öğrenciler hazırlıklarını tamamladı. Okullar 12 Eylül tarihinde açılacak. 18 milyon öğrenci 2022-2023 yılında okullarında 179,5 gün eğitim görecek.

Okulların açılacağı tarih yaklaştı, veliler artık son hazırlıklarını yapıyor. Okullar 12 Eylül tarihinde açılacak. Uzmanlar ilkokula başlayan çocuklarda ayrılık derdi yaşanabileceğine dikkat çekiyor.

OKULLAR NE VAKİT AÇILACAK?

MEB tarafından açıklanan takvime nazaran okullar 12 Eylül’de açılacak.

1. Orta tatil başlangıcı 14 Kasım ile 18 Kasım ortasında olacak.

Yarıyıl tatil ise 10 iş günü sürece ve 23 Ocak ile 3 Şubat ortasında yapılacak.

2. Orta tatil ise 17 Nisan ile 20 Nisan ortasında 3.5 iş günü sürecek.

Okullar 16 Haziran 2023 tarihinde kapanacak.

ÇOCUKLARDA AYRILIK DERDİ YAŞANABİLİR

Çocuk ve Genç Psikiyatristi Dr. Öğr. Üyesi Süleyman Çakıroğlu, okullar açılırken karşılaşılabilecek sıkıntılar ve dikkat edilmesi gerekenler hakkında ailelere değerli tavsiyelerde bulundu. Dr. Süleyman Çakıroğlu, yaşanabilecek problemlere karşı bir farkındalık oluşturmak ve geç kalmadan müdahale etmenin uyun olacağını lisana getirdi. Çakıroğlu, ilkokula başlayan çocuklarda ayrılık korkusu yaşanabileceğine dikkat çekti.

Okula başlarken çocuklarda sorun olabilecek durumun ayrılık tasası olduğuna değinen Dr. Süleyman Çakıroğlu, çocuğun sabah kalktığında ağlayarak konuttan çıkmak istememe yahut okulun bahçesinde sınıfa girmek istememe üzere sorunlar yaşamasının ebeveynden ayrılmak istememesi sonucunda ortaya çıktığını vurguladı.

KARIN AĞRILARI ve MİDE BULANTILARI DERT BELİRTİSİ OLABİLİR

Dr. Süleyman Çakıroğlu, sabah okula gitmeden yaşanan karın ağrıları, kusmalar ve mide bulantılarının korkunun bedensel belirtileri olabileceğini söz etti. Bu durumda, kararlı bir biçimde çocuğun okula devamlılığının sağlanması ve birebir vakitte da bir uzmandan takviye alınmasının uygun olacağını tavsiye etti. Okul reddinin ise biraz daha farklı bir kavram olduğuna işaret eden Dr. Süleyman Çakıroğlu, Ebeveynden ayrılmaktan yahut okuldan korkmaktan çok okulu istememe durumudur ki daha büyük yaşlarda ve birçok sebeplerle görülebilir. Tekrar bir uzman takviyesi en doğrusu olacaktır hatırlatmasını yaptı.

ÇOCUĞUM İLKOKULA BAŞLAMAYA HAZIR MI?

Dr. Süleyman Çakıroğlu, aslında ailelerin için çocuklarının ilkokul birinci sınıfa başlamaya hazır olup olmadığını güzel değerlendirmeleri gerektiğinin de altını çizdi. Çocuğun okula başlaması konusunda kıymetlendirilmesi gereken temel alanlar hakkında bilgi veren Dr. Süleyman Çakıroğlu, çocuğun durumuna bilişsel, toplumsal ve duygusal açılardan bakmak gerektiğini anlattı. Dr. Süleyman Çakıroğlu, çocuğun zihinsel gelişimi demek olan bilişsel alanın okula başlamak ile ilgili kıymetlendirilmesi gereken en değerli alan olduğuna hatırlattı. Dr. Çakıroğlu, Çocuğun sayıları sayması, temel renk kavramlarının farkında olması, geometrik formların isimlerini bilmesi, okumayı değil fakat birkaç harfi tanıması ve kendini rahatça tabir edebilecek bir lisan gelişiminin gelişmiş olması beklenmelidir diye açıkladı. Duygusal gelişim sürecinde ise çocuğun, temel olarak yaşına uygun bir formda hislerini fark edebilen ve söz edebilmesi, dürtü ve his denetimini kısmen de olsa sağlayabilmesi, çok bebeksi reaksiyonlara başvurmaması gerektiğini vurguladı. Çocuğun okula başlayabilmesi için toplumsal alanının da değerlendirilmesini tavsiye eden Dr. Süleyman Çakıroğlu, Çocuğun çok pasif, içine kapanık, çok utangaç, hakkını savunamaz olmaması ve temel toplumsal irtibat maharetlerinin gelişmiş olması beklenir halinde konuştu.

ANAOKULU SÜRECİ ÇOK ÖNEMLİ

Çocuğun, okul öncesi periyodunun sürece değerli bir katkısı olacağını lisana getiren Dr. Süleyman Çakıroğlu, okul öncesi öğretmeninin fikirleri burada yönlendirici olur diye konuştu. Bu devirde saymayı öğrenmekte zorlanma, alt-üst, ön-arka üzere kavramları öğrenmenin zahmeti, ince motor maharetlerinin yaşıtlarına uygun gelişmemesi ve konuşmadaki gecikmeler ailelere ve öğretmenlere, öğrenmede bir sorun olabileceği sinyalini verdiğini söyledi. Bunlar tespit edildiğinde ebeveynlerin kesinlikle bir profesyonelden takviye almalarını önererek, Böylesi zorlukların çocuğun öğrenme motivasyonunu çok kıracağı ve belli müdahale ve sistemlerle çocuğun öğrenmesine yol gösterebileceği bilinmelidir dedi.

ÖZGÜL ÖĞRENME BOZUKLUĞU KONUSUNUN YAKINDAN TAKİP EDİLMELİ

Dr. Süleyman Çakıroğlu, ilkokula başlayan çocuklarda ise Özgül Öğrenme Bozukluğu konusunun yakından takip edilmesi gerektiğini lisana getirdi. Öğrenmenin bir çocuğun okul hayatının devamlılığı için en değerli belirteçlerden biri olduğunu vurgulayan Dr. Süleyman Çakıroğlu hususla ilgili şöyle konuştu:

Bu alanda yaşanacak her sorun öğrenmeye karşı bir direnç yaratabilir. Bunun sonucunda çocuk, okumaya karşı direnç geliştirebilir. Özgül Öğrenme Bozukluğu, üç alanda sorun yaratabilir. Okumayı, yazmayı ve matematiği tek başına yahut hepsini birden etkileyebilir. Bu durumda, okumanın hem harf harf okuma alanı hem de akıcı okumanın ve okuduğunu manaya bozulabilir.

YÖN ALGISI ZAYIFSA VE KAVRAMLARI KAVRAYAMIYORSA DİKKAT

Dr. Süleyman Çakıroğlu, öğrenmede sorun yaşayan çocuklarda, yazı yazmak için hem sembollerin formunun bozulduğu hem de gramer ve imlaya dikkat edememe biçiminde zorluklar yaşanabileceğine dikkat çekerek, Matematik ise başlı başına toplamadan çıkarmaya, çarpmadan bölmeye güç öğrenilir. Çarpım tablosunu ezberlemek yıllar alabilir ve en değerlisi her şeyi parmak hesabı yapmaya yönelme değerli bir öbür problemdir. Bu çocuklarda yer taraf algısı daha zayıf olabilir, kavramları ve konuşmayı geç öğrenebilirler tabirlerini kullandı.