‘Okulda bir öğün fiyatsız, sağlıklı yemek her çocuğun hakkı’ kampanyası sürüyor

Kocaeli Ekmek ve Gül Bayan Dayanışma Derneği “Okulda bir öğün fiyatsız, sağlıklı yemek her çocuğun hakkı” şiarıyla başlattığı kampanya kapsamında İzmit Yürüyüş Yolu üzerinde imza standı açtı.

Dernek Lideri Selda Arslan ağır bir ilgiyle karşılaştıklarını belirterek; “Gıda fiyatlarındaki artış sofralarımıza, çocuklarımızın harçlıklarına kadar yansıdı. Çocuklarımızın beslenme çantalarına hiçbir şey koyamaz; okul harçlığı bile veremez hale geldik. Okullarda bir öğün fiyatsız, sağlıklı yemek hakkımızın devlet tarafından karşılanmasını talep ediyoruz. Ulusal Eğitim Bakanlığı ve lokal idarelerin bu talebi karşılayacak bütçesi olduğunu biliyoruz. Başta Kocaeli’ deki eğitim sendikaları, demokratik kitle örgütleri olmak üzere tüm velilerimizi ve öğrencilerimizi kampanyamızı desteklemeye davet ediyoruz. Dernek olarak kampanyamızı yaz boyunca sürdüreceğiz. 2022- 2023 eğitim ve öğretim yılında çocuklarımızın hakkı olan fiyatsız sağlıklı beslenme hakkını alarak eğitim hayatına başlamaları için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Standı ziyaret ederek dayanak sunan Kocaeli Emek Partisi Vilayet Lideri Dilek Erkan; “İşçi ve işçilerin artırımlar nedeniyle alım güçlerinin düştüğü, yoksulluğun alabildiğine yaygınlaştığı bir tabloda kuşkusuz ki en mağdur durumda olanlar çocuklar. Biz de faaliyet sürdürdüğümüz fabrika ve mahallelerde çocuklarına harçlık veremeyen, beslenme çantası hazırlayamayan işçilerle karşılaşıyoruz. Kocaeli Ekmek ve Gül Bayan Dayanışma Derneği’nin okullarda bir öğün fiyatsız, sağlıklı yemek her çocuğun hakkı kampanyasını destekliyoruz. Tıpkı vakitte bu kampanyanın fabrikalarda, mahallelerde yaygınlaştıracağız. Biliyoruz ki bu hakkı elde etmenin yolu da birlikte uğraştan geçiyor” dedi.

‘CEPLERİMİZ BOŞ, ÜNİVERSİTEYE GİDECEĞİM, ÇALIŞMAM GEREKECEK’

Standa uğrayan bir lise öğrencisi hafta sonları part time çalıştığını belirterek; “Öğrenciler hem okumaya hem beslenmeye çalışıyor, bunu görüp de bir şey yapmayanlar; ya halden anlamıyorlar ya da zevk alıyorlar. Ben hafta sonu part time çalışıyorum, o nedenle harçlık almıyorum lakin aldığım vakit da 20 lira veriyorlar 5 lirasını kent karta atıyorum 15 lirayla günü geçirmeye çalışıyorum” dedi.

Bir öteki öğrenci ise “Aldığım harçlık 2 günde bitiyor. Evvelden döner yerdim, artık marketten bir cips alıyorum. Birkaç tane börek alıyorum 30 lirayı geçiyor. Artık anne babamdan para istemeye de utanıyorum. Durum gerçekten çok zorlaşmaya başladı, bu türlü devam ederse ilerde hiçbir şey alamayacağız. Ceplerimiz boş, üniversiteye gideceğim, kent dışında okusam okuyamayacağım; çalışmam gerekecek. Bence bu kampanya gerçekleşmeli, umarım hayata geçer. Ailelerin yükü hafifleyecek, olması lazım” dedi.

Yürüyüş Yolu üzerinde velilerin ve öğrencilerin ağır ilgi gösterdiği imza standına bir seyahat kapsamında Kocaeli’ de bulunan Memleket Partisi Genel Lideri Muharrem İnce’de uğrayarak, dayanak verdi. (HABER MERKEZİ)