Netflix’e dava açıldı: Reality gösterideki çalışma şartları insanlık dışı

Netflix’in reality gösterilerinden biri olan “Love Is Blind” (Aşkın Gözü Kördür) programının ikinci dönemin yarışmacılarından Jeremy Hartwell, imal şirketi Kinetic Content ve Netflix’e iş kanunlarını ihlal ettiği gerekçesiyle dava açtı. Hartwell, açtığı davada, yemek ve suya erişimleri engellenirken üretimciler tarafından daima alkol tüketmeye teşvik edildiğini sav etti.

BBC Türkçe’nin aktardığı habere nazaran, davayı Los Angeles’ta açan Hartwell ayrıyeten ‘insanlık dışı çalışma koşullarının’ oluşturulduğunu belirterek, yarışmacılara minimum fiyattan daha az bir maaş ödendiğini söyledi. CNN’e bir röportaj veren Hartwell, parlak ışıklar altında uzun saatler çalışmaktan dolayı zorlandığını, uykusuzluk, besin ve suya erişememe üzere durumların tesirinden lakin birkaç günde kurtulduğunu belirtti. Hartwell, parası ödenmeyen saatlerinin fiyatını ve maddi tazminat talep etti.

YAPIM ŞİRKETİ: TEZLER TEMELSİZ

Yapım şirketi Kinetic Content, Variety mecmuasına bu argümanların temelsiz olduğunu söyleyerek, bir açıklama yaptı. Açıklamada, ‘Hartwell’in öbür yarışmacıyla bir münasebet geliştiremediği için müsabakada bir haftadan daha az bir müddet kaldığını’ belirtilerek, argümanlara karşı kararlı bir formda çaba edecekleri aktarıldı.

Geçen hafta reality gösteri kategorisinde Emmy mükafatlarına aday gösterilen “Love Is Blind” isimli programda iştirakçiler birbirlerini görmeden farklı odalarda konuşarak öbür yarışmacıyı tanımaya, akabinde da evlenmeye çalışıyor. Yarışmacılar tanıma safhasında nişanlandıktan sonra öbür yarışmacıyı görebiliyor. Dönem sonunda kimi münasebetler ayrılıkla bazıları ise evlilikle sonuçlanıyor.