NATO kazandı, Rusya kaybetti: 1340 kilometrelik yeni cephe

İspanya’nın başşehri Madrid’deki tepe öncesinde gerçekleştirilen Türkiye, İsveç, Finlandiya ve NATO başkanları ortasındaki toplantıdan tarihi nitelikte bir uzlaşma ve sembolik bedeli son derece yüksek birlik bildirisi çıktı.

NATO bir yandan Rusya’ya bildiri verirken dün gece atılan imzalarla, birden fazla uzmana nazaran harikulâde bir kazanım elde ediyor.

Rusya Ukrayna’yı işgaliyle NATO’nun genişlemesi sağladı. Zira Rusya, Finlandiya üzere tarafsız bir ülkeyi NATO kampına iterek, kuzey hududunda 1340 kilometrelik yeni bir cephe alanı da yaratmış oldu.

Finlandiya’nın üyeliği, NATO’nun yeni stratejik yaklaşımına da büyük avantaj sağlayacak. NATO konsepti açıklarken “En Büyük Güvenlik Tehdidi Rusya” tabirini kullanmıştı.

Dörtlü dorukta sağlanan mutabakat için dış basında “Putin için başarısızlık” yorumları yapıldı.

SAVAŞ DURUMUNDA NE OLUR?

Finlandiya ile Rusya’yı aslında bir ırmak ayırıyor. İkinci Dünya Savaşı’nda iki defa savaşan ülkeler daha sonra uzun yıllar boyunca barış içinde bağlantılar yürüttü. Lakin, bu hudut kısa mühlet içinde jeopolitik bir fay sınırına dönüşüp, doğuyla batıyı ayırabilir.

Finlandiya’yla Rusya ortasındaki 1340 kilometrelik sonun değerli bir kısmı ormanlık. Bir savaş durumunda mümkün cephelerin en başında bu kuzey çizgisi gelecek. NATO, Rusya’nın daha evvelki dünya savaşında da aşamadığı çizgi üzerinden Rusya’nın en büyük kentlerinden Saint Petersburg’a rahatlıkla sarkıp, Baltık Denizini Rusya için fonksiyonsuz hale getirebilir.

EN UZUN CEPHE OLACAK

Finlandiya NATO’ya üye olduğunda, Rusya’yla İttifak ortasındaki en uzun hudut olacak bu çizgi üzerinde Rusya yeni askeri tahkimatlar yapmak zorunda. Bu da Rusların sıklet merkezini kaybetmesi manasına geliyor.

Rusya bir yandan güçlerini dağıtırken öbür yandan, büyük harcamalar yaparak bu yeni cephe alanına yerleşmek zorunda kalacak.

SOĞUK SAVAŞTA BİLE OLMADI

NATO dün geceki imzalarla Kuzey Denizi’nden Akdeniz’e kadar Batı’daki bütün hudut sınırını Rusya’ya karşı kapattı.

Özetle; NATO’nun en büyük kazanımı, Soğuk Savaş periyodunda bile yanına çekemediği Finlandiya ile İsveç’i kulübe üye yaparak, Rusya’nın karşısına artık kuzeyde de yeni bir cephe açabilme imkanına sahip olması gösterilebilir.