Murat Kurum’dan ‘Dünya Çölleşme ve Kuraklık Günü’ paylaşımı

Bugün 17 Haziran 2022 Dünya Çölleşme ve Kuraklık Günü…

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, bu özel gün dolayısıyla bir bildiri yayımladı.

Küresel ısınma, iklim değişikliği, çölleşme, arazi bozulumu, biyolojik çeşitlilik kaybı ve kuraklığın çağın en değerli problemleri ortasında olduğunu belirten Kurum, bugün global arazi kaynakları üzerindeki baskının her zamankinden daha fazla olduğunu ve artarak devam ettiğini lisana getirdi.

“Topraklar verimliliğini kaybetmekte”

Mesajında süratle artan tüketim düzeylerinin başta toprak olmak üzere, öbür doğal kaynaklar üzerindeki baskıyı her geçen gün artırdığına işaret eden Kurum, “Dünya genelinde, iklim krizi ve yanlış arazi kullanımına bağlı olarak oluşan çölleşme nedeniyle topraklar verimliliğini kaybetmekte, besin üretimi azalmakta, işsizlik, zarurî göç ve çeşitli hastalıkların görülme sıklığı artmaktadır. Yaklaşık 2 milyara yakın insanın direkt çölleşme ve kuraklıktan etkilendiği varsayım edilmektedir.” sözlerini kullandı.

“Sessiz felaket”

Milyarlarca insanı direkt yahut dolaylı olarak etkileyen “sessiz felaket” çölleşmeye dikkati çekmek ve arazi tahribatı konusunda halkın bilinçlenmesini sağlamak emeliyle 1994 yılında Birleşmiş Milletler Genel Heyeti’nin 17 Haziran’ı “Dünya Çölleşme ve Kuraklık Günü” ilan ettiğini anımsatan Kurum, şöyle devam etti:

“Türkiye’nin yüzde 22,5’i yüksek çölleşme riski altında”

“Türkiye, sahip olduğu coğrafik pozisyonu, topografik, klimatik ve toprak özellikleri prestijiyle çölleşme ve kuraklıktan en fazla etkilenecek ülkeler ortasında yer almaktadır.

Ülke olarak sorumluluğumuzun farkındayız. İklim değişikliğinin artan tesirlerini azaltma ve ahenk sağlamaya yönelik olarak 2019-2030 yıllarını kapsayan ‘Çölleşmeyle Çaba Ulusal Stratejisi ve Aksiyon Planı’ hazırlanarak uygulamaya geçilmiştir.

Çölleşme Hassasiyet Haritası ile ülkemizin çölleşmeye karşı hassas alanları tespit ettik. Bugün bu haritaya nazaran ülke topraklarımızın yüzde 22,5’i yüksek çölleşme riski altındadır.”

Bakan Kurum, Arazi Tahribatının Dengelenmesi Projesi kapsamında, çölleşme ve erozyona hassas alanlarda gerçekleştirilecek her türlü faaliyetin belirlenmesi etabında karar vericilere taraf gösterecek Karar Dayanak Sistemini kurduklarına ve titizlikle uyguladıklarına dikkati çekerek şunları kaydetti:

“Özümüz Toprak, Kelamımız Korumak”

“Toprakla olan bağı bin yıllara dayanan; toprağı türkülerine, şiirlerine bahis eden, hayatının her noktasına taşıyan ve kutsal gören bir medeniyetin mensuplarıyız.

Bu şuurla Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak 780 bin kilometrekare vatan toprağımızı, çölleşme ve kuraklığa karşı ‘Özümüz Toprak, Kelamımız Korumak’ prensibiyle azimle şevkle ve kararlılıkla muhafazaya devam edeceğiz.”