Muazzez İlmiye Çığ, 109 yaşına girdi

Mersin’de ömrünü sürdüren Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ, 109 yaşına girdi. Gençlere seslenen Çığ, “Gençlerimiz inansınlar. Ben inanıyorum bu günler çok çabuk geçecek. Çok hoş günleri göreceğiz inşallah” dedi. 

Mersin’de yaşayan Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ, sağlıklı olarak 109 yaşına girdi. Ünlü Sümerolog’u konutunda ziyaret eden Mezitli Belediye Lideri Neşet Tarhan ve eşi kendisine sürpriz yaparak özel el üretimi nazar boncuğu ikram etti.

Başkan Tarhan, Sümer tarihine yaptığı katkılar kadar aydınlıkçı fikirleri ile de günümüze ışık tutan Türk aydını Muazzez İlmiye Çığ’a geçtiğimiz yıllarda Mezitli’de isminin verildiği parkın açılışında ve farklı doğum günlerinde birlikte çektirdikleri fotoğrafları verirken, Sembol Tarhan da özel imal nazar boncuğu armağan etti. Başkan Tarhan ve eşi Sembol Tarhan’a özel sürprizleri nedeniyle teşekkür eden Muazzez İlmiye Çığ, gençlere yönelik tavsiyelerde de bulunmayı ihmal etmedi.

GENÇLERE TAVSİYELERDE BULUNDU

Gençlerin çok okuyup çok çalışması gerektiğine vurgu yapan Çığ, “Gençlerimiz inansınlar. Ben inanıyorum bu günler çok çabuk geçecek. Çok hoş günleri göreceğiz inşallah. Artık bir kadro dertler var ancak bu problemlerin hepsinin geçeceğine inansınlar. Asla ümitsiz olmasınlar, daha çok çalışsınlar. Sürekli ümitle yaşasınlar. Benim gençlerden çok umudum var. Çok zeki çocuklar yetişiyor. Büyüklerin bunlara çok dikkat etmeleri ve takviye olmaları gerekiyor. Atatürk’ten sonra gençlerimiz çok hoş şeyler yapacak. Daha hassas daha hakikat bildiriler veriyor” dedi.

“MESAJLARINI GENELDE GENÇLERE YÖNELİK VERİYOR”

Muazzez İlmiye Çığ’ın son yıllarda tüm bildirilerini gençlere yönelik verdiğini söz eden Lider Tarhan, “Umudumuzu gençlere bağladık. Muazzez İlmiye Çığ her vakit olduğu üzere hakikat adresi gösteriyor. Gençler de Muazzez İlmiye Çığ’ı çok seviyorlar ve yolundan gidiyorlar. Biz de Türkiye ve Atatürk sevdalıları olarak Sayın Çığ’ın çizdiği yolda Atatürk’ün fikirlerinin daha çok insan tarafından benimsenmesi ismine çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Başkan Tarhan, birebir vakitte ziyarette bulunan gazeteci Sedef Kabaş ile de sohbet etti.