Morgan Stanley global büyüme iddialarını düşürdü

ABD’li yatırım bankası Morgan Stanley, geçen sene yüzde 6.2 düzeyinde gerçekleşen yıllık bazda global ekonomik büyümenin bu yıl yüzde 2.9 ile beklentilerin 40 baz puan altında gerçekleşeceğini öngörüyor.

ABD’li yatırım bankası Morgan Stanley, 2022’de global ekonomik büyümenin 2021’in yarısından daha düşük düzeyde olacağı ihtarında bulundu.

Banka, bu yıl global ekonomik büyümenin Rusya-Ukrayna savaşının neden olduğu riskler ve Çin’de corona virüsü olaylarındaki artış nedeniyle geçen yılın yarısından daha düşük düzeyde olacağını varsayım ediyor.

Buna nazaran banka, geçen sene yüzde 6.2 düzeyinde gerçekleşen yıllık bazda global ekonomik büyümenin bu yıl yüzde 2.9 ile beklentilerin 40 baz puan altında gerçekleşeceğini öngörüyor.

İKİ ÜLKE DIŞINDAKİ TÜM EKONOMİLERİ ETKİLEYECEK

Morgan Stanley’nin dün tarihli notunda “Ekonomik büyümedeki yavaşlama, mali alandaki ivmenin azalması, merkez bankalarının para siyasetlerinde sıkılaşmaya gitmesi, corona virüsü salgınının tesirini sürdürmeye devam etmesi, tedarik zincirlerinde süregelen dertler ve son olarak da Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin yarattığı tesirlerin kombinasyonundan kaynaklanıyor” sözü yer aldı.

Bankadan yapılan açıklamada global ekonomik büyümedeki yavaşlamanın geniş kapsamlı olduğu ve Japonya ve Hindistan dışındaki tüm büyük ekonomileri etkileyeceği belirtildi. (REUTERS)