Metabolizmayı hızlandıran 10 besin

Metabolizma, bedenin temel olarak yaşamak için kullanılan enerjiyi üretmek için besinleri kullandığı tüm süreçlerdir.

Günlük olarak harcanan gücün bir kısmı, yani gün boyunca yakılan kalori ölçüsü, 24 saat boyunca bedeninize aldığınız besinlerle güçlü bir halde bağlıdır. Bedenin yediklerimizi sindirmek, emmek ve metabolize etmek için harcadığı güç ölçüsü değişir.

Bu nedenle besin seçimleriniz, kaçınılmaz olarak metabolik kapasiteyi ve kilo verme yahut kilo alma konusundaki farklı eğilimleri tesirler. Yani, kimi besinler metabolizmayı hızlandırabilir yahut yavaşlatabilir.

Besinlerin termojenik etkisi

Termojenik tesir, metabolizma suratında bedenin ısısının artışına bağlı değişimdir. Termojenik tesir kavramı daha kolay bir halde, makul bir besin tipinin sindirilmesi, emilmesi ve metabolize edilmesi için muhtaçlık duyduğu güç ölçüsüdür.

En büyük termojenik tesire sahip besinler, alınan gücün yüzde 30’unu kullanan proteinlerdir. Akabinde yüzde 7 ile karbonhidratlar ve son olarak yüzde 3 ile yağlar gelmektedir.

Bu tesire, sempatik hudut sistemini aktive etme yeteneğiyle irtibatlı, termojenez ismi verilen kahve üzere kimi besinlere has öteki bir özellik daha eklenir. Bunlar daha fazla kalori yaktıran besinlerdir.

Bu nedenle, bir zayıflama diyet programının aktifliğini artırmak için metabolizmayı hızlandıran yiyecekler tercih edilmelidir.

Metabolizmayı hızlandıran besinler

Güçlü bir metabolik ve termojenik tesir gösteren besin seçimleri ve çeşitli kombinasyonlar zayıflamanıza yardımıc olabilir.

İşte metabolizmayı hızlandıran yiyecekler:

Kırmızı meyveler

Böğürtlen, ahududu, çilek ve kızılcık üzere resveratrol açısından bilhassa varlıklı olan kırmızı meyveler, çok güçlü antioksidan özelliklere sahiptirler. Son araştırmalar, kırmızı meyvelerin daha süratli bir güç tüketimini sağlayarak hücresel aktiviteyi artırdığını göstermektedir.

Acı biber

Kapsaisin açısından varlıklı oaln acı biberler, sirkülasyon işlevini takviyeler ve düzgün bir metabolik artış sağlar. Kapsaisin ayrıyeten hücresel aktiviteyi artırır ve çeşitli hastalıklara karşı kollayıcıdır.

Kuruyemişler

Kuruyemişler ve bilhassa ceviz ve badem, günlük güç harcamasını artırmada epey tesirlidir.. Ayrıyeten selenyum açısından zenginlikleri, bu besinleri tiroid işlevini desteklemede bilhassa pahalı hale getirir.

Tarçın

Gerçek bir metabolik aktiviteye sahip, hem rastgele bir metabolik bozukluğun düzeltilmesinde hem de bedenin oksidatif ve hasebiyle tüketim kapasitesinin desteklenmesinde faydalı olan tarçın da metabolizmayı hızlandıran besinlerden biridir.

Sebzeler

Bioflavonoidler açısından güçlü yeşil, sarı, beyaz ve kırmızı renkli sebzeler hem antioksidan hem de kollayıcı aktiviteye ve büyük bir termojenik aktiviteye sahiptir.

Turunçgiller

Turunçgiller, sinefrin de dahil olmak üzere çeşitli etkin bileşenlere sahiptir. Bu meyveler bilhassa sempatik hudut sistemini aktive etmede ve günlük güç harcamasını arttırmada tesirlidir.

Balıklar

Balıklar doğal olarak iyot bakımından zengindir ve bu nedenle temel metabolizmayı ve günlük güç harcamasını denetim etmede kilit bir organ olan tiroid için uygundur.

Kahve ve yeşil çay

Kafein üzere metilksantinler bakımından güçlü olan kahve ve yeşil çay, doğal olarak termojenik aktiviteye sahiptir. Bu içeceklerin metabolizmayı hızlandırmak için kullanımı, çok doza bağlı istenmeyen yan tesirlerden kaçınmak için çok olmamalıdır.

Sızma zeytinyağı

Hidroksitirosol ve oleuropein üzere etkin unsurlar açısından çok varlıklı olan sızma zeytinyağı, güçlü antioksidan aktiviteye ve birebir vakitte hassas termojenik ve yaşlanma zıddı özellikler sahiptir.

Bitter çikolata

En az yüzde 70 kakao içeren bitter çikolatalar da metabolizmayı hızlandırıcı tesire sahiptir. Orta öğüne alternatif olarak 5-10 gr bitter çikolata eklenmesi metabolik kapasiteyi arttırmada yararlıdır.