Meksika, yurt dışına kaçırılan 79 modül tarihi yapıtını geri aldı

Meksika Kültür Bakanlığı, yurt dışına kaçırılmış 79 modül tarihi eser ve 2 adet paleontolojik kalıntının ülkeye iade edildiğini açıkladı.

Yurt dışına kaçırılan 79 kesim tarihi eser Meksika’ya geri verildi. Meksika Kültür Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 79 kesim tarihi eser ve 2 adet paleontolojik kalıntının ABD’nin Los Angeles kentindeki Meksika Konsolosluğuna teslim edildiği bildirildi. Açıklamada yapıtların ABD vatandaşı 2 kişi tarafından istekli olarak iade edildiği de belirtildi.

Meksika’ya iade edilen tarihi eserler ortasında M.Ö. 100 ile M.S. 600 yıllarına ilişkin modüller ile Maya, Zapotec ve Teotihuacan kültürlerinden örnekler yer alırken, 2 adet paleontolojik kalıntının ise balık fosili olduğu bildirildi.

Meksika Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard yapıtları ülkeye iade edenlere teşekkürlerini sunarken, Meksika’nın tarihi ve sanatsal mirasını geri kazanmasının bir öncelik olduğunu belirtti.

Meksika Kültür Bakanlığı “Benim mirasım satılık değil” kelamlarıyla yürüttüğü çalışmalar sayesinde sömürge periyodunda ülkeden kaçırılan kimi tarihi yapıtların ülke geri dönmesini sağladı. Fakat Fransa, Meksika hükümetinin bu gayretlerine karşılık vermeyerek, Meksika’ya ilişkin yapıtların bir kaç defa açık artırmalarda satılmasına göz yumdu.