Mahzuru aşamadılar: Osmanlı sadrazamının mirasında karar açıklandı

Osmanlı Sadrazamı Şehit Ali Paşa‘nın (Silahdar Damat Ali Paşa) torunları olduğunu sav eden 78 kişi, 2002’de Harran Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurdu. Mahkeme, mirasçıların vakıf evladı olduklarının tespitine karar verdi. Yargıtay 18. Hukuk Dairesi’nin de birebir yıl onadığı karar katılaştı.

İddiaya nazaran 78 mirasçı, Şehit Ali Paşa Vakfı’na ilişkin taşınmazların Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün tasarrufunda olduğunu, Üsküdar’daki taşınmazın bir kısmının de kamulaştırıldığını tespit etti.

ZAMANAŞIMINA UĞRADILAR

Akşam’dan Neslihan Keskin’in haberine nazaran, bu sefer İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi’nde dava açan mirasçılar, Şehit Ali Paşa Vakfı’na ilişkin tüm malvarlığı ve gelirlerin tespit edilerek aktüel bedellerinin yasal faiziyle birlikte 78 şahsa verilmesini istedi.

Davaya karşılık veren Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün İstanbul’daki avukatı ise, “Davacıların davalarını Şanlıurfa Asliye Hukuk Mahkemesi’ne açması gerekmektedir. Bu nedenle mahkemeden yetkisizlik kararı vermesini istiyoruz. Ayrıyeten dava kaidesi yokluğu ve zamanaşımı nedeniyle davanın reddini talep ediyoruz” dedi.

Mahkeme, 78 davacının açtığı davayı 5 yıllık hak düşürücü mühlet içinde açılmadığı gerekçesiyle reddetti.

Gerekçeli kararda şöyle denildi:

Harran Asliye Hukuk Mahkemesi’nin davacıların vakıf evladına ait verdiği kararın üzerinden 22 yıl geçmiş ve karar katılaşmıştır. Lakin davacıların, hak talep etme hakkı 5 yıllık devirle sonludur. Bu müddet geçtiği için davacıların davasının hak düşürücü müddet nedeniyle reddine karar verilmiştir.