Mahmut Ustaosmanoğlu’nun cenazesindeki detay: İsmailağa Cemaati’ndeki hengame yine alevlendi

Geçen günlerde Nakşibendi tarikatına bağlı İsmailağa cemaati başkanı Mahmut Ustaosmanoğlu ömrünü yitirdi. 

Cenaze merasimine AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra devlet erkanı ve cemaatten onlarca kişi katıldı.

Cenaze merasimi, kelam konusu küme içindeki parçalanmayı tekrar gündeme getirdi. 

Gazetemiz müellifi Barış Terkoğlu, bugünkü köşesinde ‘Mahmut Efendi’den evvel İsmailağa öldü’ başlıklı dikkat çeken bir yazı kaleme aldı.

Terkoğlu hengamenin yine alevlendiğini belirterek, “çeşitli hocalar etrafında toplanmış kümeler, birbirinden hazzetmiyor” dedi.

Terkoğlu’nun yazısı şöyle;

Bakmayın akabinde “Helal ediyor musunuz” denmesine. Aslında her tabutun başında kendi hayatımızı konuşuyoruz.

Mahmut Ustaosmanoğlu’nun vefatının akabinde arbede yine alevlendi. Cenazede, iktidarla muhalefet buluşurken, toplumsal medyada hürmet tartışmaları sürüyordu. Kendi kendime sordum: Pekala kendileri kendilerine çok mu saygılı davrandı?

İsmailağa cemaati, daima “Mahmut Efendi cemaati” olarak anıldı. Fakat, Mahmut Efendi uzun yıllardır hastaydı. Bir tekerlekli sandalye üzerinde, vakit ve yer şuuru olmadan nefes alıyordu. Aslında geleceği öngörmüş, 2003 yılında bir vasiyette bulunmuştu: “Ben yaşlılığım sebebiyle vücudu takatten düşüyorum. Şayet emr-i Hak vaki olursa yerime Hasan Kılıç Hocaefendi’yi, ona da yardımcı olarak Mustafa Bilici Hocaefendi’yi bırakıyorum.”

19 yılın sonunda yalnız Mahmut Efendi değil, Mustafa Bilici başta olmak üzere cemaatin birden fazla yaşı kemale ermiş hocası da vefat etti. Hakikaten İsmailağa İstişare Heyeti, Mahmut Efendi’nin vefatının akabinde “Bundan sonra, tarikatımızın 37. halkası (şeyhi) Hasan Kılıç Hocaefendi’dir” açıklaması yaptı. Tayyip Erdoğan da geçenlerde Kılıç’ı ziyaret ederek tercihini göstermişti. Ustaosmanoğlu’nun Dünürü Hasan Kılıç’ın 1930 doğumlu olduğu hatırlanırsa, cemaatin geleceği parlak görünmüyor.

Bunu söylememin nedeni yalnızca yaşlılık değil…

Zira cemaat, Mahmut Efendi yönetme vasfını yitirdiğinden beri paramparça. Çeşitli hocalar etrafında toplanmış kümeler, birbirinden hazzetmiyor.

Hayır, cemaatten aforoz edilen Fatih Medreseleri’nden bahsetmeyeceğim. Mekke’de, Kıyam-Der ile Fatih Medreseleri taraftarlarının karşılaşınca birbirlerine saldırmalarından, sekiz kişinin yaralanmasından kelam etmeyeceğim.

Hayır, Mahmud Ustaosmanoğlu’nun yakınındaki isimlerden Şefik Kocaman’ın, Fatih Çarşamba’da bıçaklı hücuma uğramasına, cemaat içindeki birtakım isimlerin bu nedenle suçlanmasına da girmeyeceğim.

Çok daha tuhafı var…

‘CAMİMİZİ YIKTILAR’ SUÇLAMASI

Cenazeye bakın. En önde Hasan Kılıç… Çabucak gerisinde Erdoğan görünüyor. Omuz omuza saf tuttuğu isim ise Muhammed Keskin. Keskin, hem Mahmut Efendi’nin bacanağı hem hastalandığında onu Beykoz Çavuşbaşı’na getiren isim hem de cemaat içinde tesirli Beceri Kümesi öncülerinden.

8 Ekim 2016 tarihli Yeni Şafak’ı açıyorum:

“Keskin’in, Ustaosmanoğlu’nu adeta Kavacık’taki Külliye’ye hapsettiği biliniyor. Keskin’in müsaadesi olmadan Ustaosmanoğlu ile kimsenin görüştürülmediği, İsmailağa cemaati içinde uzun vakittir tartışılan mevzuların başında geliyor.”

Yetmemiş…

Yeni Şafak, Keskin’i şöyle tanıtmış:

“15 Temmuz darbe teşebbüsünden haberdar olduğu ve teşebbüsten evvel Cübbeli’yi arayarak ‘Sakın konuttan çıkma, hiçbir yere demeç verme’ dediği…”

Öncesi de var…

Beykoz’da Mahmut Efendi için yaptırıldığı söylenen külliye, cemaatin fraksiyonları tarafından hükümete şikâyet edildi. 8 Şubat 2016 tarihli Yeni Şafak’tan aktarayım:

“Marifet Derneği tarafından Beykoz Çavuşbaşı’ndaki orman yerine kaçak olarak yaptırılan inşaat bu sabah yıkıldı.”

“Hükümet yaptırdığımız camiyi yıktı” kelamları dolaştı durdu.

‘HOCAEFENDİ DE’ İDDİASI

Düşmanlık bu kadar değil…

Yeni Şafak arşivi, dahasını da söylüyordu:

“Zekeriya Öz’ün vazifedeyken Çavuşbaşı’na giderek Muhammed Keskin ile görüştüğü argüman edilirken…”

Kısacası İsmailağa’nın kimi hocaları, Mahmut Efendi’nin akrabaları, şahsen hükümet medyası tarafından FETÖ temasıyla itham edildi.

Öyle ki…

Mahmut Efendi’nin vefatının akabinde, FETÖ başkanının yayımladığı taziyenin sorumlusu bile, İsmailağa’daki post kavgalarıydı. Çünkü Ustaosmanoğlu’nun “Fethullah” diyen birini, “Hocaefendi de” diye uyardığı savı da cemaatten çıkmıştı.

Her hocanın bir mescit, vakıf, dernek yahut yayınevi etrafında halkalar kurduğu İsmailağa, Mahmut Efendi’nin vefatından çok evvel parçalanmıştı. Her küme “En Mahmut Efendici benim” demek ismine vakit zaman ipin ucunu kaçırmış, Allah’ın “Ete kemiğe büründüm Mahmut diye göründüm” dediğini vaaz kürsülerinden anlatanlar bile çıkmıştı. Savaş o denli sertti ki Metin Balkanlıoğlu üzere öldükten sonra belden aşağı çeşitli dedikodularla itibarsızlaştırılanlar bile oldu.

Dinin dinle, mezhebin mezheple, tarikatın tarikatla, hocanın hocayla bitmez arbedesi…

Kaderini din ulemalarının değil, artık siyasetin tayin ettiği cemaat için, 92 yaşındaki Hasan Kılıç’ın yapacağı en iyi iş, “herkes kendi yoluna” diyerek müritleri özgürleştirmek!

Yaşarken vefata yanlışsız koşuyoruz. Her cenazede sonu yine hatırlıyoruz. Çok değil, kalabalık dağılınca, hayatın sıcaklığının vefatın soğuğundan güçlü olduğunu nasıl da hissediyoruz!”