Macaristan Cumhurbaşkanı Novak’tan Kahramanmaraş merkezli depremlerle ilgili dayanışma mesajı Açıklaması

Macaristan Cumhurbaşkanı Katalin Novak, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlere ilişkin, “Yalnızca bir cumhurbaşkanı olarak değil aynı zamanda bir anne olarak da bu acıların derinden hissedildiğine sizi temin ederim.” ifadesini kullandı.

Novak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetiyle geldiği Ankara’nın ardından Kahramanmaraş merkezli depremlerin yaşandığı bölgeye 31 Mart’ta düzenlediği ziyarete ilişkin Twitter hesabından paylaşım yaptı.

Novak paylaşımında, ” Türkiye’de deprem bölgesini ziyaret ettim. Binlerce ailenin yas tuttuğu trajediyi görmek içler acısıydı.” ifadelerini kullandı.

Macar arama kurtarma ekipleri tarafından enkazdan çıkarılan 5 yaşındaki Ahmet’i ziyaret eden Novak’a bu ekiplerin yanı sıra arama kurtarma köpeği “Umut” da eşlik etti.

Novak, “35 kişinin hayatını kurtaran Macar arama kurtarma ekipleriyle gurur duyuyorum.” ifadesini kullandı.

Deprem bölgesinden video

Cumhurbaşkanı Novak, paylaşımında yer alan ve deprem bölgesini gösteren videoda, Macarların, Türkiye’deki korkunç deprem nedeniyle sarsıldığını ve oldukça müteessir olduğunu belirtti.

Macarların, depremin yol açtığı acıyı paylaştığına dikkat çekilen videoda, Novak’ın, “Yalnızca bir cumhurbaşkanı olarak değil aynı zamanda bir anne olarak da bu acıların derinden hissedildiğine sizi temin ederim.” ifadesine yer verildi.

Novak’ın Ahmet’in ailesinin evine düzenlediği ziyaretinden de görüntülerin bulunduğu videoda, Novak’ın burada ev halkına yönelik “Sizler Macar halkının kalbindesiniz ve umuyorum ki Macaristanlılar da sizin kalbinizde.” sözleri paylaşıldı.

Videoda, Ahmet’e tren seti hediye eden Novak’ın çocukla tren raylarını kurarak oynadığı ve birlikte Macar ekibinin kurtarma köpeği “Umut”u sevdikleri görüntülere yer verildi.

Ahmet’in bir yakını, “önce Allah’ın sonra Macar kurtarma ekiplerinin sayesinde” çocuğun depremin 5. günde enkazdan çıkarıldığını ve bunun kendileri için mucize olduğunu söyleyerek ekibe teşekkür etti.

Novak’ın Ahmet’in aile bireylerine sarılarak veda ettiği anların yer aldığı görüntülerde, depremin ilk günlerinde bölgeye gelen ve çalışmalara katılan kurtarma ekibiyle gurur duyulduğu dile getirildi.

Cumhurbaşkanı Novak’ın, 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nde çalışmalara katılan ve 3 yaşındaki bir çocuğun enkazdan kurtarılmasını sağlayan Macaristan arama kurtarma köpeği “Mancs”in Kocaeli’de heykelinin açılışına dair görüntülere yer verildi.

“Macaristan’dan daha büyük bir alan depremden etkilenmiş durumda”

Macaristan Cumhurbaşkanı Katalin Novak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti üzerine 29 Mart’ta Ankara’ya gelmişti.

Erdoğan ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Novak, Türkiye’deki depremin Macarları derinden sarstığını vurgulayarak, kendisi ve Macar halkı adına başsağlığı dileklerini iletmişti.

Bundan sonra Türkiye’ye ve Türk insanına yardım etmek için ellerinden geleni yapacaklarını dile getiren Novak, “Macaristan’dan daha büyük bir alan depremden etkilenmiş durumda. Ne kadar büyük bir yıkım, kayıp olduğunu anlayabiliriz. Buraya gelen Macar arama kurtarma ekipleriyle gurur duyuyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir