Istranca Dağları eteklerinde yetiştirilen yaban mersininde hasat başladı

Kentte 8 yıl evvel 1 dekarlık deneme alanında başlayan yaban mersini üretimi yıldan yıla artarak devam ediyor. 2014 yılından sonra her yıl katlanarak artan yaban mersini ekim alanı, bu yıl 260 dekara çıktı.

Istranca Dağları’nın etekleri, düşük maliyet ve yüksek gelir fırsatı sayesinde yaban mersini ağaçlarıyla doldu.

Çiftçiler, buğday, ayçiçeği üzere eserlerin ekilemediği toprakları bilhassa meyve suyu üretiminde kullanılan yaban mersini üretimi için kıymetlendiriyor.

Demirköy ilçesine bağlı Hamdibey köyü de yaban mersini üretimi yapılan alanların başında geliyor. Köyde şu anda 110 dekarlık toprağında üretim yapan 74 yaşındaki Bahtiyar Gürdal, atıl durumdaki toprağının kıymetlendirilmesi ve yüksek gelir getirmesi nedeniyle 8 yıl evvel yaban mersini üretmeye başladı.

Gürdal, AA muhabirine, hasadı başlayan yaban mersininde dekar başına 600 kilogram randıman elde edildiğini söyledi.

Toplanan eserin günlük satıldığını aktaran Gürdal, “15 gün daha hasat çalışmalarının süreceğini iddia ediyoruz. Bu sene eser hayli yeterli. Kalite olarak renk, tat ve aroma olarak eksiksiz. Geçen yıla nazaran bu yıl çok başarılıyız. Rekoltemiz çok yüksek.” dedi.

Gürdal, meyvenin hasadını köylü bayanlara yaptırdıklarına değinerek, hasatta vazife alan bayanların bu sayede aile bütçelerine de değerli katkı sunduğunu tabir etti.

Hasat yapan bayanlardan Hatice Özay da sabah erken saatte başladıkları mesailerini gün uzunluğu sürdürdüklerini anlattı.

Her gün 25 bayan ile günlük 600 kilogram dolayında meyve topladıklarını vurgulayan Özay, “Ben burada çalışırken para bile aklıma gelmiyor. 8 yıldır çalışıyorum, işimi severek yapıyorum. Köy bayanlarının neredeyse tamamı hasatta çalışıyor.” diye konuştu.

Kadınlardan Aynur Gürdal da yaban mersininde hasat vakti geldiğinde aile bütçelerine katkı sağladıklarını lisana getirdi.

KAYNAK: AA