İşten çıkarılan fabrika emekçilerine polis müdahalesi

Tuzla’da bir dokumacılık fabrikasında işten çıkarılan yaklaşık 350 personel, fabrika önünde hareket yaptı. Polisle çalışanlar ortasında vakit zaman arbede yaşandı, arbede sırasında 2 emekçi kötüleşti.

Tuzla’da bir dokuma fabrikasında çalışan yaklaşık 350 personel, fabrikanın idaresinin kendilerini işten çıkarmasını ve tazminatlarını eksik verdiğini sav ederek aksiyon yaptı. Alacaklarının olduğunu, tazminatlarında kesinti yapıldığını ve fiyatların tam olarak yatırılmadığını tez eden fabrika emekçileri, fabrika önünde aksiyona başladı.

Yaklaşık 18 gündür fabrika önünde hareket yapan emekçiler fabrika idaresiyle görüşmek istediklerini bildirirken çok sayıda polis grupları fabrika önünde güvenlik tedbiri aldı.

Fabrika içerisinden çıkan ve fabrika idaresine ilişkin olduğu varsayım edilen arabaların çıkışını engellemek isteyen emekçilere polis müdahale etti. Vakit zaman polis ve personeller ortasında arbede yaşanırken 2 fabrika personeli yaşanan arbede esnasında kötüleşerek ambulansla hastaneye kaldırıldı.

“YILLARDIR EMEĞİMİZ VAR”

Fabrika personellerinden Gülden Gündoğ, “Fabrika çalışanıyız, burada yıllardır emeğimiz var. İşveren fabrikayı kapattı. Haklarımızı gasp ediyor. 18-19 gündür burada gece gündüz nöbetteyiz. Polis müdahalesiyle karşı karşıyayız. Biz emeğimizin karşılığını istiyoruz. Yaklaşık 300 çalışan mağdur edildik. Bayılanlar oldu polis müdahelesiyle” dedi.

İşten çıkarılan engelli fabrika personeli Sefer Kapusuz’un annesi Emine Kapusuz, “Oğlum yıllardır bu fabrikada çalışıyor. Bu sene işine son verdiler. Ne ikramiye ne de tazminat veriyorlar. 350 kişiyi attılar dışarıya. Bu hak mı, hukuk mu? 18 gündür buradayız. Benim oğlum engelli” sözlerini kullandı.

18 gündür fabrika önünde harekette olan emekçi Sema Lermi, “Patronumuz bizi bir böcek üzere kapıya süpürdü. Bugün de bütün malları dışarı çıkardı bizi ezdirerek. Bizim kanımızı döktüler. Allah’a havale ediyoruz. Ben çatıya çıktım, atlayacaktım kimse beni korumadı. Bizi topluca işten çıkardılar, haklarımızı vermediler. Sesimizi duymuyorlar, müzakereye yanaşmıyorlar. Resmen paralarımızı aldı, cebine koydu ve bize vermiyor” dedi. (İHA)