İşte Bilgisayar Korsanlarının Telefon Numaranızı Kullanıp Dolandırma Halleri

Dolandırıcılarla ilgili bir belgesel izlediyseniz, dolandırılmanın ne kadar kolay olduğunun farkındasınızdır. Hackerların, onlara para vermenizi sağlayacak pek çok yolu vardır. Ve bunun için nitekim muhtaçlık duydukları tek şey sizin telefon numaranız. İşte dolandırılmanın dört yolu.

ŞAHSÎ AYRINTILAR

Bilgisayar korsanlarının telefon numaranızı berbata kullanmalarının birinci ve en kolay yolu, hakkınızda daha fazla ferdî detay bulmaktır. Teknoloji uzmanları herkese şahsî bilgilerinizi sağlayabilecek birkaç web sitesi bulunduğunu söylüyor. Bu web siteleri bilgilerinizi satın alacak ve telefon numaranıza erişimi olan bilgisayar korsanlarına satacaktır. Bu, adresiniz, aile üyelerinizin isimleri ve adresleri, sabıka kaydınız üzere bilgileri içerebilir. Bilgisayar korsanları bu bilgileri şantaj, takip yahut kimlik hırsızlığı üzere berbat emeller için kullanabilir.NUMARANIZ YÖNLENDİRİLİYOR

Bir bilgisayar korsanının telefon planı sağlayıcınızı bulması hayli kolaydır. Tek yapmaları gereken, bu sağlayıcıyı aramak ve sizmişsiniz üzere davranmak. Bu biçimde, telefon numaranızı telefonlarına yönlendirebilirler. Akabinde, bir bilgisayar korsanının e-posta hesabınıza erişmesi epeyce kolaydır. Natürel ki, şifrenize sahip olmayacaklar, lakin buna muhtaçlıkları yok. Ne de olsa: telefon numaranızla yapılan tüm irtibat onlara yönlendirildiğinde, tek yapmaları gereken ‘şifremi unuttum’ düğmesini tıklamaktır. Sıfırlama teması telefon numaranıza gönderilecek, lakin bilgisayar korsanının numaranıza erişimi olduğu için yeniden de görecekler. Bilgisayar korsanı e-postanıza erişir erişmez, oradan sahip olabileceğiniz başka hesaplara erişmek kolay olacaktır.

YANILTMA

Muhtemelen bu tabirin son vakitlerde ortalıkta dolaştığını görmüşsünüzdür. Sahtekarlık, birinin telefon numaranızı taklit edebileceği manasına gelir. Bu, örneğin bankalarda da olur, bu nedenle, aslında bir dolandırıcıyken bankanız sizi arıyor üzere görünüyor. Fakat bir bilgisayar korsanı numaranızı ele geçirirse, anne babanızı yahut kızınızı onlardan para istemek için ‘siz’ arıyormuş üzere gösterebilirler. Bu şu anda İngiltere ve Hollanda üzere ülkelerde gerçek bir sıkıntıdır ve hatalılar, örneğin WhatsApp üzerinden kuşkulu olmayan insanları hedeflemek için telefon numaralarını taklit eder.

KISA İLETİ DOLANDIRICILIĞI

Düzmece telefon numaralarının yanı sıra ‘smishing’ yahut sms phishing de artıyor. Bankanızdan yahut pratisyen doktorunuzdan birtakım şahsî bilgileri doldurmanızı yahut onlara rastgele bir ölçüde para ödemenizi isteyen bir sms alabilirsiniz. Bu üzere durumlarda, dolandırıcılar güvendiğiniz biri üzere davranacak ve size ferdî bilgilerinizi yahut kredi kartı bilgilerinizi ileti yoluyla vermeniz için sizi ikna etmeye çalışacaklardır.

KENDİNİZİ NASIL KORURSUNUZ?

  • Sanal bir telefon numarası. Günümüzde numaranızı çevrimiçi paylaşmamak neredeyse imkansız. Alışılmış ki, numaranızı Facebook profilinizin önünde ve ortasında listelemek zorunda değilsiniz, lakin birçok web sitesi hesabınızı kaydettirmek için bir telefon numarası gerektirir. Lakin dijital kapalılık uzmanları buna karşı uyarıyor. Bunun yerine sanal bir numara kullanmayı önerir. Google Voice yahut Burner ile oluşturmaları çoklukla kolaydır. Bu sanal numara, gerçek telefon numaranıza yönlendirilecektir.
  • Temaslara asla tıklamayın. ‘Bankanızdan’ yahut ‘doktorunuzdan’ bir metin aldınız mı? Gerçek görünebilirler, lakin emin olmak için: bunun üzere bildirilerdeki irtibatlara asla tıklamayın. Bunun yerine, bankanızın yahut pratisyen doktorunuzun ofisinin resmi telefon numarasını arayın. Bu ekseriyetle web sitelerinde bulunabilir. Bu telefon görüşmesinde, size bu iletisi nitekim gönderip göndermediklerini denetim edebileceksiniz . Büyük ihtimalle size bunun bir aldatmaca olduğunu söyleyeceklerdir.
  • Ekstra güvenlik. Bilgisayar korsanlarının telefon numaranızı kolay kolay yine yönlendirmesini önlemek için sağlayıcınızdan ekstra güvenlik isteyebilirsiniz. Hesabınıza girmek için ikinci bir şifre yahut PIN belirleyebilirsiniz.