İstanbul’da ‘lahmacun fiyatı’ tartışması: Bağcılar’da 15, Sultanahmet’te 40 lira

Türk mutfağının sevilen lezzetleri ortasında yer alan lahmacunda ilçelere nazaran fiyat değişimi dikkat çekti. Bağcılar’da 15,  Sultanahmet’te ise 40 liraya kadar olan fiyatlardaki değişimi ucuz satan esnaf ‘kira ve eleman gideri’ olarak yorumlarken, değerliye satanlar ucuz lahmacunda tavuk etinin lohusa şerbetiyle renklendirilerek kullanıldığını sav etti.  

Aradaki fiyat farkından şikayetçi olan esnaf Buyruk Koca, “Hile karıştırmasa 10 liraya, 15 liraya lahmacun satamazlar. Mesela tavuk etini kıyma olarak çekip, lohusa şerbetiyle kırmızı et haline getirebilirler. Soya kullanabilirler” derken, ucuza lahmacun satan Hüseyin Fazilet de, “Fiyat farkı kiradan, elemanından, masrafından kaynaklanıyor. 50 bin lira kira veren ona nazaran fiyat koyuyor. Ben 5 bin lira kira veriyorum. Bizim tıpkı satmamız mümkün olamaz” diye konuştu.  

‘ÜST HUDUT 30 TL’

Karabağlı, kendilerine bağlı işletmelerin kontrolünün gerçekleştiğini, farkların büyük çoğunluğunun kira masraflarından olduğunu söyledi.  

“TAVUK ETİNİ LOHUSA ŞERBETİYLE KIRMIZI ET HALİNE GETİREBİLİYORLAR” 

Avcılar’daki bir işletmede 25 yıllık esnaf olan Buyruk Koca, “Lahmacunun bugünkü fiyatı 25 lira oldu. Maliyet artışlarında yüksek artış olduğu için 11-12 liralık fiyatlar bugün 25 liraya mal oluyor. 10-15 liraya lahmacunun olmasının mümkünatı yok. Maliyetlerin olduğu yerde bizim bile kar marjlarımız eskisi üzere değil. Biz birinci sınıf materyal kullanıyoruz. Baklavalık, böreklik un ile lahmacun yapıyoruz. Balıkesir’den büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar kullanıyoruz. Hile karıştırmasa 10 liraya, 15 liraya lahmacun satamazlar. Mesela tavuk etini kıyma olarak çekip, lohusa şerbetiyle kırmızı et haline getirebilirler. Soya kullanabilirler. Bu halde 12-13 liraya satış yapabilirler. Bakanlıkların, ilgili kurumların gerekli tedbirleri alması gerekiyor” ifadelerini kullandı. 

Esenyurt’ta 20 yıldır esnaf olan Nesim Korkusuz da, “Fiyatı 30 ile başlıyor. Kimi yerlerde değişiyor. 35’e de satan var, 15’e de satan var. Burada 20 liraya satılıyor. Şu anda kurtarmıyor lakin satılıyor. En fazla 3-5 kazanılıyor. Maliyet çok şu anda. Ucuza satanlar malzemeyi yerinden alıyor olabilir. Şu anda maliyet çok fazla. Dükkan çok satarsa bu halde karşılar” dedi. 

SULTANAHMET’TE 40 LİRA… “TAVUK TAŞLIĞI KULLANANLAR VAR”

Fatih Sultanahmet’te 30 yıldır esnaf olan Reşat Çelik de, “Ortalama uygun bir lahmacun 40 lira ve üzeri olabiliyor. Merdiven altı dediğimiz kısımlarda et yerine diğer şeyler kullanılarak daha ucuza mal edip, o denli satıyorlar. Olağan ortalama bir lahmacun 30-40 lira ortasında olması lazım. Et yerine tavuk taşlığı dediğimiz kısmı kullanıyorlar. Böbrek yağı dediğimiz yağlardan kullanıyorlar. Uygun bir lahmacunu fiyatı belirliyor. Yerine nazaran fiyatlar yükseliyor. Sultanahmet üzere bir yerde kiralar çok yüksek. Fiyatlar da bu orantıda olması lazım” diye konuştu.  

BEŞİKTAŞ’TA 23 LİRA… “MALİYET DÜŞSÜN DİYE HALDEN ALIYORUZ”

Beşiktaş’taki işletmede çalışan Emrah Sotu ise, “Bir lahmacun ortalama 23 lira. Fiyatlar bir hafta içinde değişebiliyor. Daima değiştirmek zorunda kalıyoruz. Et fiyatları, un fiyatları, eleman fiyatları, kiraların da çok tesiri oluyor. Lahmacunun kalitesini fiyatı belirliyor. En ucuz lahmacun verebilecek yerlerden biriydik. Bizde şu an 23 lira kurtarıyor, daha aşağısı kurtarsaydı ondan verirdik. Dana döş kullanarak yapmaya çalışıyoruz. Domatesi, biberi ve soğanı maliyeti düşsün diye halden alıyoruz” sözlerini kullandı.  

“FAZLA KİRA VERENLE TIPKI SATMAMIZ MÜMKÜN DEĞİL” 

Bağcılar’daki bir restoranın işletmecisi Hüseyin Fazilet de, “Ortalama 20 lira ortasında değişiyor. Ben 15 liraya satıyorum. 15 liraya kurtarmıyor ancak elimizdeki müşterileri kaçırmamak için o fiyattan veriyoruz. Fiyat farkı adamın kirasından, elemanından, sarfiyatından kaynaklanıyor. 50 bin lira kira veren ona nazaran fiyat koyuyor. Daha düşük kira veren, daha az eleman çalıştıran adam biraz daha ucuz tutup kurtarıyor. Ben 5 bin lira kira veriyorum. Meydan tarafında daha fazla kira veriliyor. Bizim birebir satmamız mümkün olamaz. Gerecin pak ve hijyenik olmasına dikkat ediyorum. Ortalama bir lahmacuna giden gereç her yerde birebir. Yalnızca sadece etten lahmacunun tadı olmaz, yağlı olması lazım. Kuzu boşluğu, dana döş veriyoruz. Her yerde olan lahmacun bu. Bendeki de bu. Ortaköy’de yapan da birebir malzemeyi kullanıyor. 100 lira, 200 lira lahmacuna veren de var. O da onların vicdanına kalmış” diye konuştu.  

“VATANDAŞ TANIDIĞI YERDEN LAHMACUN TÜKETİYOR”

Bir dükkanda lahmacun yiyen Barış Çelik, “İlk evvel etin kalitesine ve lezzetine bakarız. Bakınca zati kendisini aşikâr ediyor. Fiyatı ikinci planda, evvel kaliteli olmalı ve ne yediğimizi bilmeliyiz. 10 liraya lahmacun olmaz. Etin kilosu esasen ne kadar olmuş. İçinde ne olduğunu bilmiyoruz. Bilmediğimiz yerlerden de lahmacun yemeyiz” dedi.  

Mustafa Doğan da, “Lahmacunu çocukluğumdan beri seviyorum. Bu türlü pak ve hijyenik bir yer bulamazsınız. Fiyat olarak da uygun. Öncelikle hizmet ve hijyen değerli. Fiyat açısından da uygun, verdiğim fiyata bedel bir lahmacun. Fiyatlar değişik olabilir ancak bence tat aynı” diye konuştu.