İklim değişikliği göldeki cesetleri ortaya çıkardı

ABD’de yaşanan ağır kuraklık nedeniyle ülkede 40 milyon bireye su sağlayan bir gölde cesetler bulundu.
Las Vegas’ta yer alan Mead Gölü’nde yaşanan kuraklık nedeniyle iki ceset gün yüzüne çıktı.

Cesetlerin bulunmasıyla ilgili konuşan bilim insanları, iklim değişikliği nedeniyle ABD’nin birçok kısmındaki göllerde su düzeylerinin azaldığını, bilhassa Nevada’da yer alan Mead Gölü’ndeki su düzeyinin çarpıcı biçimde düşmesine neden olduğunu aktardı.

1 Mayıs’ta gölde balıkçılık faaliyeti sürdürenler tarafından Mead Gölü’nde bir fıçı içerisinde bir ceset bulunduğu açıklanırken, Las Vegas Metropolitan Polis Departmanı dedektifleri, kurbanın bulunduğu sıradaki giysi ve ayakkabılara dayanarak kişinin 1970’lerin ortasında yahut 80’lerin başlarında öldürüldüğüne inandıklarını vurguladı.

40 YIL EVVEL 30 METRE DERİNE GÖMÜLDÜ

Las Vegas Metropolitan Polis Departmanı cinayet masasından Teğmen Ray Spencer yaptığı açıklamada hayatını kaybeden kişinin kıyıdan birkaç yüz metre uzakta yaklaşık 30 metre derinliğe 40 yıl evvel gömüldüğünü söyledi.

Spencer, “Su düzeyi şimdiye kadar düşmemiş olsaydı, asla bulamazdık” sözlerini kullandı.

Geçtiğimiz Cumartesi günü ise gölde diğer bir beşere ilişkin kemiklere rastlanırken, Ulusal Park Servisi’nin iskelet kalıntılarını alarak vefat nedeninin araştıracaklarını söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük insan üretimi gölü olan Mead, Colorado Irmağı üzerindeki Hoover Barajı’nın oluşturulmasıyla kuruldu.

40 milyon ABD’liye su sağlayan gölün kapasitesi ise son yıllarda yüzde 30 düşerken, Las Vegas’taki Nevada Üniversitesi’nden tarih profesörü Michael Green, “Göl daha çok kurursa, çok farklı şeylerin yüzeye çıkması çok olası” derken, “Birkaç ceset daha olacağına bahse girerim” tabirlerini kullandı.