Galatasaray Galatasaray Kulübü Lideri Dursun Özbek yetki istedi: ‘Faizden kurtulacağız’

Özbek, “Galatasaray’ın geleceği için değerli işler planlıyoruz. Alışılmış bu işler sıkıntı işler. Bunu yapmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Artık halının altına süpürme periyodu bitti. Kulübümüz üzerinde önemli bir faiz yükü var. Şayet yarın (bugün) teveccüh gösterip, önerdiğimiz projelere yetki verirseniz kulübün üzerindeki büyük finansal yükten de kurtulmuş olacağız” dedi. Lider Özbek, Türkiye Bankalar Birliği ile imzalanan yapılandırma mutabakatından çıkacaklarını yineleyip, “Oluşturacağımız fonlarla buradaki borcumuzu kapatıp muahededen çıkacağız” diye konuştu. 

‘GİDER Mİ GİDER!’

Özbek, Galatasaray Spor Kulübü Derneği’nin, Galatasaray Sportif AŞ’ye olan borcuyla ilgili tehlikeye dikkat çekip, “Galatasaray Sportif AŞ elimizden gider’ deniliyor. Masraf mi masraf. Bu tehlikenin varlığını daima söyledik. Bunun bir tek tahlili var. Galatasaray Spor Kulübü Derneği, Galatasaray Sportif AŞ’ye olan borcunu ödemek zorunda. Bu borç, bugün prestijiyle yaklaşık 1 milyar 800 milyon lira civarında. Bu riski uzun vadede taşıyamayız” dedi. 

‘6.5 MİLYARLIK FON’

Dursun Özbek, “Riva projesinden şu ana dek kulübün kasasına 155 milyon dolar girdi. 750 villa daha var. 150’si G.Saray’a ilişkin. 2 milyar 250 milyon mertebesinde bir gelir olacak. Florya’da 20 dönümümüzün dışında, bize ilişkin olmayan 40 dönümlük arsayı evvel kazandıracağız. Bu iki yerin birleşmesiyle ortaya çıkacak büyük parsel imara çıktığı vakit kıymeti çok büyük olacak. 1 milyar 800 milyon liralık borç bu türlü ödenecek. 2 milyar 700 milyon liralık Bankalar Birliği borcu bu türlü ödenecek. Yerlerin birleşmesi ve geliştirilmesinden ortaya çıkacak fon, yalnızca bu iki sorunu çözmekle kalmayacak. Bu fon, inşaat maliyeti çıktıktan sonra yaklaşık 6.5 milyar lira” dedi.

(Galatasaray, Avusturya kampındaki son hazırlık maçında bugün saat 19.00’da Fiorentina ile karşılaşacak.)

BÜTÇEYE ONAY

G.Saray Kulübü’nün 2022 bütçe genel konseyi dün 504 üyenin iştirakiyle yapıldı. Kulübün dernek kısmının bütçesi 261 milyon 764 bin 479 lira gelir, 837 milyon 464 bin 214 lira masraf olarak oy çokluğuyla onaylandı.

Bugün saat 10.00’da Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde yapılacak genel şurada, idare, Galatasaray Adası, Florya toprağı, Mecidiyeköy’deki bina ve Kemerburgaz olmak üzere öteki kimi tesislerle ilgili çalışmalar için üyelerden yetki isteyecek. Sarı-Kırmızılı kulüp ve bağlı ortaklarının 31 Mayıs 2022 prestijiyle finansal borcunun 2.7 milyon lira olduğu açıklandı.