Fırınlarınızın O Düğmesine Sakın Basmayın! Ölmezseniz Hastanelik Olursunuz… Hekimler Fırınlardaki O Tehlikeye Dikkat Çekti…

FIRINLARIN KENDİ KENDİNİ TEMİZLEME DÜĞMESİNE NEDEN BASMAMALISINIZ?

Doktorlar ve itfaiyeciler kendi kendini temizleyen fırın özelliğinizin faydadan çok ziyan verdiğini belirterek bu özelliğin mutlaka kullanılmaması gerektiğini belirtti.

KARBON MONOKSİT OLŞUMUNU TETİKLİYOR

Son araştırmalar fırınınızdaki kendi kendini temizleme fonksiyonunun karbon monoksit oluşturma potansiyeline sahip olduğunu ortaya çıkardı. Karbon monoksit, beşerler ve hayvanlar için son derece zehirli olan, tespit edilmesi sıkıntı bir gazdır. Hayati tehlike de oluşturur.

Özellikle, karbon monoksit oluşumuna yol açabilen, fırının altında yaygın olarak bulunan pişmiş ve kömürleşmiş besin kalıntılarıdır. Bu tepki, bu artık yiyecekler, temizleme döngüsü sırasında ısınmaya ve yanmaya başladığında gerçekleşir.

Karbon monoksit üretimini önlemek için, kömürleşmiş yiyecekleri fırını çalıştırmadan evvel temizlemeniz en güzelidir. Bir tel yıkayıcı ve sabun kullanabilirsiniz, lakin kimyasal kullanmaktan kaçının. Paklık eserleri, yüksek sıcaklıklara maruz kaldıklarında tehlikeli gazlara dönüşürler.Kendi kendini temizleme özelliğinizi kullanmakta ısrar ediyorsanız, karbon monoksit emisyonlarının yüzde sıfır olmasını sağlamanın hiçbir yolu olmadığını bilin. Lakin paklık sırasında oluşan karbon monoksit ölçüsünü azaltmak için, fırınınızın içindeki dökülmeleri meydana gelir gelmez tedbirinizi alın. Bilhassa inatçı dökülen ve pişmiş yiyecekler için, mutfağın uygun havalandırıldığından emin olmanız ve kendi kendini temizleme fonksiyonunu çalıştırırken egzoz fanını yahut davlumbazı açmanız en uygunudur.

FIRININIZ PAK OLURKEN KONUTTAKİ EVCİL HAYVANLARINIZI ÖLDÜREBİLİRSİNİZ

Fırının temizleme döngüsü sırasında oluşan dumanlar, konutunuzdaki evcil hayvanlarınızın sıhhati için bilhassa tehlikeli olabilir. Politetrafloroetilen (PTFE) toksikozu olarak bilinen dumanlar bilhassa kuşlar için tehlikelidir. Bir kuşun teneffüs sistemi, uçuş kaslarına muazzam ölçüde oksijen göndermek üzere tasarlanmıştır. Dezavantajı, verimli sistemlerinin süratli ve kolay bir biçimde toksinleri direkt bedenlerine göndermesi ve hayatlarını tehlikeye atmasıdır. Fırınınızın kendi kendini temizleme özelliğini kullanırken muhabbet kuşunuzun hastalıklı davrandığını fark ederseniz, bu PTFE toksikozunun göstergesi olabilir .

Kendi kendini temizleyen fırın özelliğinizi kesinlikle kullanmanız gerekiyorsa, sahip olduğunuz hayvanların dışarıda bırakıldığından emin olun. Bunu mutfak alanı âlâ havalandırılsa bile yapın, zira hayvanlarınızın sıhhati kelam konusu olduğunda inançta olmak üzülmekten daha güzeldir. Kuşlar, mutfaktan mümkün olduğunca uzakta havalandırılan bir odaya yahut hava müsaade verirse dışarıda gölgeli bir alana yerleştirilebilir. Fırın paklık yaparken dışarıda vakit geçirmek sizin ve konuttaki rastgele biri için makus bir fikir olmayabilir. Bir kuşla tıpkı hassas teneffüs sistemine sahip olmayabilirsiniz, fakat sıhhatinizi riske atmanıza gerek yok.

FIRININIZI TEMİZLERKEN ASTIM VE YA TENEFFÜS HASTALIKLARINIZ TETİKLEME İHTİMALİNİZ VAR

Evinizde üst teneffüs yolu hastalığı yahut astımı olan herkes, fırınınızın temizleme döngüsünü çalıştırırken mutfaktan büsbütün uzak durmalıdır. Mutfakta pencereleri ve kapıları açmak ve egzoz fanını çalıştırmak tehlikeli dumanları dağıtmak için kâfi olmayabilir.Fırınınızın içinde olağan pişirme ve kavurma sıcaklıklarına dayanabilecek bir Teflon kaplama vardır. Bu kaplama, temizlenirken fırını bombalayan çok sıcaklıklara karşı pek uygun korumuyor. Bir kişinin soluduğu rastgele bir Teflon dumanı kolaylıkla nefes almada zahmet, öksürük, titreme, terleme ve başka grip gibisi semptomlara yol açabilir.

FIRIN TEMİZLENİRKEN SİGORTA VE YA ELEKTRİK PANELLERİ PATLAYABİLİR

Daha yeni bir fırınınız varsa, büyük olasılıkla tabanın altına ve tavanın üzerine gizlenmiş ısıtma elemanlarına sahiptir. Bu saklı elemanlar fırınların temizlenmesini kolaylaştırırken ve damlamaların kömürleşmesinin bir bedeli olabilir.Fırınların, fırının temizleme döngüsü sırasında üretilen yüksek seviyedeki ısıyı dağıtması ve yeniden de hala kâfi hava sirkülasyonu olmasını sağlaması zordur. Olan şu ki, sigortalar atabilir ve denetim panelleri yüksek ısıdan yanabilir. Fırın üreticileri, çok ısıya maruz kaldıklarında fırın sigortalarına ve denetim panellerine ne olduğunun çok güzel farkında olsalar da, pek çok tüketici, üreticilerin bunu dahil etmekten diğer seçeneklerinin olmadığını düşündükleri kendi kendini temizleme özelliğine sahip bir fırına sahip olmayı talep ediyor.

Fırınlar temizleme döngüsünden ziyan gördüğünde, tamir teknisyeninin sıkıntılı bölgeye erişebilmesi için tüm fırının dışarı çekilmesi gerektiğinden, tamirleri çok daha kıymetli ve vakit alıcı olabilir.


İş Hayatında En Başarılı Burçlar… Onlara Yakın Olursanız Çok Para Kazanırsınız…


İnatçı Karın Yağlarından Kurtulun! Bu 5 Baharatlı Çay Göbek Yağınızı Eritiyor


Gür Ve Kalın Kaşlar Hayal Değil! Garantili… Seyrek Ve İnce Kaşları Büyütmek İçin 4 Adım


Çürük Domatesleri Sakın Çöpe Atmayın! Nerelerde Kullanıldığını Öğrendikten Sonra Bir Daha Çöpe atmayacaksınız