Finlandiyalı bayanlardan Başbakan Marin’e takviye hareketi: Sanna ile dayanışma

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, bir partide arkadaşlarıyla birlikte dans edip müzik söylerken çekilen imajları ortaya çıkınca kamuoyunun bir kısmı tarafından reaksiyonla karşılaşmıştı. İmgelerde içki içtiği görüldüğü için Başbakan Marin’in koalisyon ortağı Merkez Partisinden Fin milletvekili Mikko Karna, Marin’i uyuşturucu testi yaptırmaya ve sonuçları halka açıklamaya davet etmiş, başbakan da kabul etmişti.

Bir başbakanın özel ömrüne kamuoyu ve medya müdahalesinin ne kadar gerçek olduğu tartışılırken Finlandiyalı bayanlar, dans ederken ve parti yaparken çektikleri görüntülerini toplumsal medya hesapları üzerinden “Sanna ile dayanışma” etiketi altında paylaşarak başbakana dayanak verdi.

NE OLMUŞTU?

Marin’in, milletvekili Ilmari Nurminen ve medya sunucusu Tinni Wikström dahil ünlü Fin simalarla eğlendiği görüntüler, toplumsal medyada yayımlanmıştı. Sızdırılan imajlarda, Marin’in arkadaşlarıyla içki içip dans etmesi ve müzik söylemesi ülke gündeminde ses getirmişti.

Marin’in koalisyon ortağı Merkez Partisinden Fin milletvekili Mikko Karna, manzaralar üzerine Twitter’dan Marin’i uyuşturucu testi yaptırmaya ve sonuçları halka açıklamaya çağırmıştı. Marin de bu davete karşılık test yaptıracağını açıklamıştı.

Sanna Marin’in imajları Finlandiya kamuoyunu ikiye bölmüş, bir kesim bu manzaraların Finlandiya’nın prestijine ve halkın siyasetçilere olan itimadına ziyan verdiğini savunurken, öbür bir kesim parti yapmanın ve dans etmenin olağan olduğunu, başbakanların boş vakitlerinde ne yaptığının kendilerini ilgilendirmediğini lisana getirmişti.

Yasa dışı bir şey yapmadığını belirten Marin ise dans imajları hakkında halkın niyetlerinin halkın kararı olduğunu tabir ederek, “Bazen karar alıcıların da dans ettiği, müzik söylediği ve parti yaptığı kabul edilmelidir” tabirlerinde bulunmuştu.