Finlandiya Cumhurbaşkanı: Türkiye’nin terör konusundaki kaygılarını ciddiye alıyoruz

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, Finlandiya Cumhurbaşkanlığı Ofisi resmi sitesinde “Finlandiya terörle çabayı ciddiye alıyor” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Sauli Niinistö tarafından kaleme alınan yazıda, Türkiye’deki terör hareketleri ve Finlandiya’nın terörle uğraşa yönelik siyasetleri yer aldı.

Niinistö, “Türkiye’nin terör konusundaki telaşlarının ciddiye alınmasını ve terör taarruzlarında çok sayıda Türk vatandaşının hayatını kaybettiğini” yazdı.

‘TERÖRİZMİN HER TÜRLÜSÜNÜ KINIYORUZ’

Sauli Niinistö, eşi Jenni Haukio ile 2015 yılında Türkiye’ye yaptıkları resmi ziyarete değinerek, “2015 yılında Türkiye’ye yaptığım resmi ziyarette eşim ve ben Ankara’daki taarruzun akabinde yaşananları yakından takip edebildik; o vakit kurbanların yakınlarına takviyemizi gösterdik ve terör saldırısını kınadık” tabirlerini kullandı.

Niinistö, Finlandiya’nın, “terörizmin her türlüsünü kınadığını ve faal olarak akınları önlemeye çalıştığını” belirterek, “Finlandiya’nın terörizme karşı çabadaki tavrı ve tedbirleri, Türkiye’nin karşı karşıya olduğu terörizm de dahil olmak üzere, NATO ülkelerinin genel siyasetiyle zati büsbütün uyumludur. Bu açıdan da üyelik koşullarımız sağlanmaktadır” açıklamasında bulundu.

‘MÜZAKERELER DEVAM ETMELİ’

Sauli Niinistö, Türkiye ile gerçekleştirilen müzakerelerin sürdürülmesi gerektiğini tabir etti.

Niinistö, “Finlandiya Ceza Kanunu’nda terör cürümlerinin cezasını sıkılaştıran ve uzatan bir değişiklik bu yıl yürürlüğe girdi. Finlandiya’nın milletlerarası insan hakları unsurlarına ve bunlardan türetilen maddelere hürmet duymasının, tesirli terörle gayret tedbirleriyle hiçbir halde çelişmediğini de vurgulamak isterim” sözlerini kullandı.

Niinistö ayrıyeten, İsveç‘e işaret ederek, “Elbette İsveç’in bu husustaki durumunu bilemem ancak teröre yönelik yaklaşımımızın hayli benzerlik taşıdığını biliyorum” dedi.