‘Fiili başkan’ Kaftancıoğlu, pekala ‘resmi’ lider kim olacak?

CHP, Kaftancıoğlu’nun üyeliğinin düşürülmesine karşı tüzel itiraz yollarını kullanmaya hazırlanırken, resmi süreçlerde imza yetkisini kullanacak olan vilayet lideri ataması da yapacak. BBC Türkçe’den Ayşe Sayın’ın haberine nazaran, CHP kulislerinde, bu misyon için Vilayet Başkanvekili Hale Özcömert Coşkun’un ismi ön plana çıktı.

CHP’de hukukçular, bir yandan da Kaftancıoğlu’nun üyeliğinin düşürülmesine yönelik itiraz için incelemeleri sürdürüyor. Bu bahiste Anayasa Mahkemesi’ne kişisel müracaat dahil her türlü seçeneğin gündemde olduğu belirtiliyor. CHP’nin itirazının temel münasebeti olarak Türk Ceza Maddesi’nde Kaftancıoğlu’na yönelik siyasi yasağın münasebeti gösterilen ‘parti hukukî kişiliğini temsil edemeyeceği’ kararı gösteriliyor.

CHP’liler, Genel Lider, Parti Meclisi, Merkez İdare Şurası’nın (MYK), yani parti genel merkez idaresinin hükmî kişilik niteliğinde olduğunu; vilayet liderinin hükmî kişi sıfatını taşımadığını savunuyor.

Bu nedenle birtakım CHP yöneticileri, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın parti üyeliğini düşürmesine rağmen, yasal bir yaptırımı olmadığı gerekçesiyle bu misyonunu sürdürebileceğini ileri sürüyor. (HABER MERKEZİ)