Fenerbahçe, şampiyonluk için taraftarına umut verdi

Teknik yönetici Jorge Jesus yönetiminde Muhteşem Lig’in 2022-2023 dönemine şampiyonluk amacıyla başlayan Fenerbahçe, yeni dönem hazırlıklarına en erken başlayan ekip olmuştu. Dinamo Kiev ile oynadığı Şampiyonlar Ligi 2. Ön Eleme Çeşidi çabalarından ötürü dönemi erken açan sarı-lacivertliler, her geçen hafta hem fizikî hem de taktiksel manada gösterdiği gelişim ile taraftarlarına olumlu sinyaller vermeye başladı.

Kulüp rekoru kırıldı

Jorge Jesus idaresinde 8. resmi maçına çıkan Fenerbahçe, oynadığı maçlarda tek yenilgisini uzatma kısımlarında yediği golle Dinamo Kiev’e karşı 2-1 yenilerek aldı. Fenerbahçe, o müsabakada da bilhassa birinci yarım saatte sergilediği performans ile tipi geçecek skoru erkenden elde etme talihi yakalamış lakin değerlendirememişti. Sarı-lacivertliler, Muhteşem Lig’de ise döneme bilhassa ofansif manada güzel başladı ve 3. hafta sonunda kulüp tarihinin gol rekorunu kırdı.


Jorge Jesus grubunu farklı formasyonlarda deniyor

Süper Lig’in 2. haftasında oynanan Kasımpaşa müsabakasının akabinde yaptığı açıklamada, “Takımlarımın farklı sistemlerde oynayabilmesini isterim.” diyen Jesus, dönem başında hem oyuncu bazlı hem de sistemsel açıdan denemelerine devam ediyor. Dönem başından bu yana 4-1-3-2 başta olmak üzere 4-4-2 ve 3-4-3 sistemlerinde ekibini deneyen Jesus, kullandığı bu sistemlerde grubundan tam olarak olmasa da bilhassa ofansif manada istediği katkıyı aldı.

Sistem değişiklikleri, oyuncuların durumlarında da değişiklikleri beraberinde getirdi. Ferdi Kadıoğlu’nu hem sağ hem sol bek, Lincoln’u sol kanat, merkez orta saha ve ofansif orta saha, Luan Peres’i hem sol bek hem stoper olarak oynatan Jesus’un sakat oyuncuların yavaş yavaş ekibe dönmesiyle önümüzdeki haftalarda da bu denemelerine devam etmesi bekleniyor.

Sakat oyuncular güzelleşmeye başladı

Fenerbahçe Teknik Yöneticisi Jorge Jesus’u bu haftadan itibaren tatlı bir ıstırap bekliyor. Dönem başında Mert Hakan Yandaş, Serdar Aziz, İrfan Can Kahveci, Joao Pedro üzere isimleri sakatlıklarından ötürü az kullanan ya da kullanamayan Portekizli teknik yönetici, bu oyuncular ortasından 3 adedinin gruba dönmesiyle elindeki alternatifleri de çoğalttı.

İyileşen Mert Hakan, İrfan Can ve Pedro, Adana Demirspor maçının takımında yer alırken Mert Hakan bu dönem birinci sefer bir resmi maçta forma giydi. Sakat oyuncuların birer birer ekibe dönmesiyle birlikte Jesus’un genişleyen rotasyonda oyunculardan nasıl yararlanacağı, sistemde denemelere devam edip etmeyeceği merakını koruyor.

Öte yandan Fenerbahçe’de şu anda 4 oyuncunun sakatlığı sürüyor. Bu isimler; Serdar Aziz, Nazım Sangare, Bruma ve Joshua King.